UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
przeksięgowanie zysku
(Kategoria: Brak)
2005-04-12 19:42:11
~MagdaS
niedlugo zbliza sie u nas walne zgromadzenie i bedzie "debatowalo" nad przeznaczeniem zysku, slyszalam ze mozna go przeksiegowac na "przychody roku nastepnego" czy zna ktos moze podstawe prawna takiego postepowania?
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2005-04-13 00:02:46
Nie znam takiego konta, jak "przychody roku następnego". Owszem, jest podobne - przychody przyszłych okresów, ale tyczy księgowań innych operacji.
Zysk może być albo przeznaczony na pokrycie start z lat ubiegłych, albo na podwyższenie kapitału: zapasowego/rezerwowego i w ostatecznym rozrachunku na zakładowy. Wszystkie te operacje związane z zyskiem za rok bieżący/ubiegły oscylują wokół kont zespołu "8".

Jeśli chodzi o podstawę prawną do mojej wypowiedzi, to m.in. art. 442 KSH - walne zgromadzenie wspólników spółki akcyjnej może podwyższyć kapitał zakładowy, przeznaczając na to środki z kapitału zapasowego lub z innych kapitałów rezerwowych utworzonych z zysku... - dotyczy SA i  art. 191,192 KSH dla Sp. z o.o.
2005-04-13 12:53:28
~re..nia
Jest możliwość zaksięgowania na przychody roku następnego, ale sytuacja taka nie dotyczy działalności gospodarczej prowadzonej przez spółki np. z o.o. czy SA. Taka możliwość jest np. we wspólnocie mieszkaniowej, stowarzyszeniu , a więc w podmiotach nie prowadzących działalności gospodarczej nastawionej na zysk. jesli zaś chodzi o spółki - tak jak napisała MSP , + ewentualnie na zasilenie ZFŚŚ.
2005-04-13 16:43:22
~MagdaS
no wlasnie to jest stowarzyszenie i mamy wylacznie przychody statutowe, ale czy znasz re..niu moze podstawe prawna takiego przeksiegowania?
2005-04-13 16:59:57
Tu było o stracie: http://www.olenka.pl/forum.php?action=show&group=1&id=8183, natomiast przeznaczenie zysku uchwalą (wg P. Edwarda Karwowskiego - Perfectum - Audit) księguje się:
Dt 820 - rozliczenie WF
Ct 720 - na zwiększenie przychodów działalności statutowej następnego roku obrotowego,
Ct 800 - podwyższenie funduszu statutowego,
Ct 801 - utworzenie lub zwiększenie funduszu zasobowego,
Ct 230 - nagrody i premie dla Zarządu i pracowników,
Ct 240 - dla członków i innych
Ct 850 - zasilenie ZFŚS.

Z tym, że co do zwiększania przychodów działalności (bądź kosztów z poprzedniego postu), to mam zastrzeżenia, bo wszak zysk z roku poprzedniego wygeneruje nam kolejny zysk w roku bieżącym /bądź znowu wygeneruje stratę/. Nie rozumiem tego. To wbrew wszelkim prawidłom, wedle posiadanej przeze mnie wiedzy. Czy ktoś to rozumie???
2005-04-13 17:29:06
~re..nia
Magda, siedzę w domu na chorobowym więc nie mam dostępu do materiałów, ale ostatnio był dodatek do GP - o księgowości Stowarzyszeń - i tam pisało o zysku na przychody roku nast. W tej chwili nie umiem ci tego podać, ale może http://www.rzeczpospolita.pl/prawo/prawo_stowarzyszenia.html?k=on;t=1997010120050413. Wiem że w przypadku Wspólnot Mieszkaniowych i np. związków zawodowych - strata roku podatkowego - może powiększać koszty roku następnego, a zysk przychody następnego roku. MSP - oczywiscie z Toba się zgadzam, nawet kłóciłam się z panią w US - ale jak wyciagneła ustawę o Wspólnotach - przekonała mnie że ma rację. Dotychczas byłam przekonana, że zysk może być przeznaczony uchwała na cele które podałaś wyzej. Jednak organizacje non-profit maja tę możliwość - na przychody.
2005-04-13 17:32:47

Ufff... bo już myślałam, że durnowata jestem. Znaczy... dalej jestem, ale przynajmniej już utwierdzona w przekonaniu, że tak jest :)))

2005-04-13 17:34:56
~re..nia
MSP - super jesteś!!!
2005-04-13 18:25:02
~MagdaS
Acha i mam jeszcze jeno pytanie, w poprzednim roku byl zysk i byl wlasnie tak zaksiegowany, za 2004 rok znowu jest zysk i ma byc tak zaksiegowany, ale jak go wykazac w bilansie, tzn chodzi mi jak wykazac ten z 2003 roku, czy jako niepodzielony zysk z lat poprzednich? bo jak narazie jstesmy zwolnieni z podatku dochodowego, ale gdybysmy nagle np nie byli zwolnieni to musielibysmy zaplacic podatek od zysku z tych kilku lat?
2005-04-13 18:28:51
I otóż to MagdoS ! Właśnie w tym kontekście nie rozumiem tego księgowania na przychody roku następnego.
W świetle powyższych księgowań - nie wykazujesz tego jako niepodzielonego zysku, bo przecież jest ujęty w przychodach po zatwierdzeniu księgowaniem: 820/720. Wówczas, np. w IV - saldo konta 820 się zeruje, a przychody się zwiększają w tym właśnie miesiącu.
Stąd moje niezrozumienie tematu - czemu to ma służyć ???
re..niu - dziękuję :)) hihi.
2005-04-13 21:07:32
~MagdaS
Kurcze chodzilo mi raczej o poz. zysk z lat poprzednich (czy jakos tak bo niestety nie mam przed soba bilansu a jestem poczatkujaca wiec nie znam go na pamiec), czy w tej poz. moge uwzgledniz zysk z lat poprzednich ale przeksiegowany na te przychody?
2005-04-13 22:57:43
Z jakich poprzednich?? To cały czas w bilanisie widnieje zysk z lat poprzednich, nie przeksięgowywany po uchwałach??
Magdo, zerknij dokładnie w bilans i napisz jutro, co tam masz konkretnie w pasywach.
Zobacz też ksiegowania w laatch ubiegłych na kontach zespołu 8. I wracaj szybciutko zaraz po tym...
2005-04-14 17:02:46
~MagdaS
a wiec niestety w bilansie za poprzedni rok mam ujety zysk za poprzedni rok w pozycji:zysk z lat poprzednich, a za dany rok normalnie w poz. zysk. Wczesniej zawsze bylo przeksiegowanie na fundusz statutowy. A teraz za rok 2004 wpisalam juz zysk z tych wszystkich lat w jednej pozycji: zysk. Ale co teraz zrobic z tamtym bilansem za rok 2003? kurcze narozrabialam, ale czemu w US nie zwrocili mi na to uwagi? bo w zalaczeniu dalam uchwale ze przeksiegujemy na przychody roku nastepnego (dzial. statutowa). Co powinnam teraz zrobic?Prosze o porade
2005-04-14 17:59:04
Zagmatwałaś i niewiele z tego rozumiem.
"w bilansie za poprzedni rok mam ujety zysk za poprzedni rok w pozycji:zysk z lat poprzednich" - bilans za rok 2003 a zysk za 2002 - A.VII ??
"a za dany rok normalnie w poz. zysk" - czyli bilans za 2004 a zysk za 2003 - A.VIII ?
Czyli w 2003 roku nie dokonałaś przeksięgowania na kapitał, tak, ażeby po zatwierdzeniu sprawozdania w bilansie w poz. A.VII pojawiła się kwota 0,00,  a w 2004 nie było przeksięgowania zysku za 2003, po to, ażeby w A.VIII było 0,0 ?? Tak to zrozumiałam...

"A teraz za rok 2004 wpisalam juz zysk z tych wszystkich lat w jednej pozycji:zysk". Uważam że zysk z lat poprzednich, to zysk własnie z lat poprzednich:)
W A.VII powinien byc wykazany zysk za 2004 rok. I tylko ten, a tamte albo na przychody: w roku 2003 zysk za 2002, w roku 2004 zysk za 2003 i teraz, po uchwale zysk za 2004 - na przychody 2005.

Urzędnicy nie zauważyli, bo się na tym nie znają:) Już prędzej KRS by zauważył.
Nie mam pomysłu innego, jak tylko korekty bilansów do złożenia w US. I obowiazkowo ujęcie tego w sprawozdaniu. Chociaż... możnaby moze posiłkować się błędem nieistotnym (z podatkowego p.w. w ogóle nieistotny) i jeśli kwoty te nie są olbrzymie, potraktować jako błąd lat ubiegłych i ująć w roku bieżącym.
Ale moze inni coś jeszcze dodadzą?
2007-03-04 17:36:49
~Asia
Powracam do tego tematu, co prawda nie chodzi o stowarzyszenie ale o związek zawodowy...
Do tej pory związek wogóle nie sporządzał rachunku wyników.
Zysk był od razu wykazywany w bilansie w pozycji "Fundusz Związkowy" (?).
Zysk, jak już było wyżej może być zaks. na przychody roku następnego lub na fundusz.
1. Jezeli na fundusz - to czy w rachunku wyników, nalezy dopisać pozycję K III (wzór z rozporządzenia z 2001)?
2. CZy na 31.12.2006 saldo pozostaje na koncie Wynik finansowy?
Kolejne księgowanie w 2007 po zatwierdzeniu sprawozdania.
3. Jeżeli wcześniej nie był sporządzany rachunek wyników wcześniej, to po prostu nie wpisuję tu danych porównawczych?
Natomiast w danych porównawczych w Bilansie nie będzie wypełniona pozycja Zysk za 2005 (od razu zwiększano fundusz)?
4. Księgowania wg. Gofinu (Zeszyty Metodyczne RAchunkowści Nr 1/2007):
1. NZysk: WN 860/Ma 840 rozl międz przych
2. NAdwyżka kosztów: Wn 65 poz. rozl międz/Ma 860

W kolejnym roku przeksięgowanie:
1. 840/700 albo (jeśli zysk został przeznaczony na zw.funduszu) 840/800 fundusz statutowy
(podano że można "zamiennie" księgować przez konto 82)
2. 40 lub 50/65
Przyjmując rozwiązania Gofinu, gdzie należałoby zaprezentować wynik w bilansie??? Czy jako rozliczenia międzyokresowe???

> MSP, re..nia
Poradźcie...
2007-03-04 18:59:12
~ala
tak
2007-03-04 20:23:25
~Asia
~ala, Czy to odpowiedź na wszystkie pytania? A co w takim razie z pyt nr 4? Czy prezentacja w bilansie jest uzależniona od sposobu księgowania przez rozl. międzyokresowe (?) albo przez rozliczenie wyniku?
2007-03-04 21:40:16
~ala
Asiu
Księguję też w stowarzyszeniu.
Jutro przeczytam dokładnie pytania i odpowiedzi i napiszę.
A może wystarczy Ci taka odpowiedż:
ustalam wynik finansowy na 860, który pod datą 31.12. księguję 860/84x""rozliczenia m.okresowe przychodów
Po zatwierdzeniu sprawozdania w następnym roku księguje:
84x/820
820/720 analityka:przychody z dz.statutowej wynik finansowy roku....?
2007-03-05 00:17:24
~Asia
~ala, czy to również oznacza, że w Bilansie na 31.12.2006 nie prezentujesz Wyniku finansowego (A III) tylko Rozliczenia mędzyokresowe (A IV) ?
2007-03-05 20:22:01
~ala
Witam.
BILANS(uproszczona wersja) za 2006 r.Na początek roku w A.III wpisuję Wynik finansowy za 2005 r.a na koniec roku w B.IV wpisuję jako rozliczenia m.okresowe przychodów ustalony Wynik finansowy za 2006
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia


Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:



Forum podatkowe "Oleńka"


taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl