UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 3
Samochody od 1.04.2014
(Kategoria: Różne)
2014-03-09 07:49:53
~Ania
Chciałabym dopytać o sposób rozliczania wydatków związanych z użytkowaniem samochodów od 1.04.2014.

a)samochody, od których zdecyduję się odliczać 50% VAT nie muszą być zgłaszane do US.Z kosztów związanych z zakupem i eksploatacją takich samochodów odliczam 50% VAT a co z pozostałymi 50%?Czy doliczam je do netta i ujmuję powiększone o tą część netto w KPiR?Czy to nieodliczone 50% idzie w powietrze?Paliwo jak rozumiem do 1.07.2015 nadal księguję brutto do książki.Taka eksploatacja nie wymaga prowadzenia żadnej dodatkowej ewidencji ani posiadania żadnych dodatkowych zaświadczeń.

b)samochody, od których zdecyduję się odliczać 100% VAT muszą być zgłoszone do US.Muszą spełniać odpowiednie wymagania oraz mieć odpowiednie zaświadczenia, które dają podstawę do tego by uznać, że "nie nadają" się do użytku prywatnego.Z kosztów eksploatacyjnych odliczam wtedy 100% VAT w tym z paliwa niezależnie od tego czy jest to samochód ciężarowy czy osobowy (skoro np.uprę się, że ten osobowy mam tylko w działalności).Wiem, że trzeba prowadzić kilometrówkę.Pytanie moje brzmi czy prowadzenie kilometrówki jest tylko jakby efektem ubocznym wybrania tych 100% i mimo, że jest ona prowadzona to koszty nadal ujmujemy tak jak dotychczas czy też prowadzenie kilometrówki powoduje, że samochody rozliczam na zasadzie ewidencji przejazdu czyli wskaźnikiem odpowiednio 0,5214 lub 0,8358? 

c)w przypadku gdy leasinguję samochód osobowy i w 2013 roku wykorzystałam limit 60% - 6000 tys to ustalając, że będę go użytkowała w sposób mieszany to mogę znów z opłat leasingowych od 1.04.2014 odliczać 50% VAT (bez limitu) a pozostałe 50% doliczać do netta? A wybierając sposób odliczania 100% to normalnie 100% VAT z opłat leasingowych?

d)w przypadku gdy leasinguję samochód osobowy i nadal odliczam 60% to od 1.04.2014 odliczam już tylko 50% VAT z opłat leasingowych ale już bez żadnego limitu czyli z każdej kolejnej opłaty do końca okresu leasingowego?

Ponieważ przy zakupie samochodu, z którego zdecyduję się odliczyć 50% VAT mogę odliczyć tylko 50% VAT z samej faktury zakupu takiego samochodu to czy jest tutaj ograniczenie "50% nie więcej niż 5000 tys"? Rozumiem, że niezmiennie pozostała nieodliczona część VAT podwyższa podstawę do amortyzacji.

Bardzo proszę o podpowiedź czy dobrze rozumiem zmiany, które wchodzą od 1.04.2014 i odpowiedź na moje pytania z ewentualnymi podstawami prawnymi.
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 3 - Następna - Ostatnia

2014-03-09 20:22:50
~Ivetta
poczytaj tu http://taxall.pl/forum/viewtopic/60357/page:4/
szczególnie konkluzje Irenki
2014-03-10 07:44:54
~Ania
Dziękuję za podpowiedź.Nadal jednak nie znam odpowiedzi na pytanie czy prowadząc kilomtrówkę dla samochodu stanowiącego ŚT mojej firmy koszty eksploatacji wprowadzam rozliczając przez odpowiedni współczynnik czy "po staremu" normalnie księguję VAT i netto w KPiR a kilometrówka jest tylko dodatkowym dokumentem a także czy przy zakupie samochodu, który będzie wykorzystywany do DG i prywatnie mogę odliczyć tylko 50% VAT nie więcej niż 5000 zł?
2014-03-10 08:16:42
~Irenka
Nadal jednak nie znam odpowiedzi na pytanie czy prowadząc kilomtrówkę dla samochodu stanowiącego ŚT mojej firmy koszty eksploatacji wprowadzam rozliczając przez odpowiedni współczynnik czy "po staremu" normalnie księguję VAT i netto w KPiR a kilometrówka jest tylko dodatkowym dokumentem a także czy przy zakupie samochodu,

Jeżli jest to ŚT firmy koszty do dochodowego po staremu  ( bez zwracania uwagi na kilometrówkę do celów VAT ), nie zmieniła się w tej kwestii ustawa pdof.

także czy przy zakupie samochodu, który będzie wykorzystywany do DG i prywatnie mogę odliczyć tylko 50% VAT nie więcej niż 5000 zł?

Do DG i prywatnie czyli nie jest ŚT firmy - rozliczasz przez kilometrówkę do pdof ,
1) od nabycia nie masz prawa odliczenia VAT to jest samochód prywatny i późniejsza jego sprzedaż także jest sprzedażą majątku prywatnego , nigdy nie odliczało się VAT od zakupu prywatnego auta tylko od kosztów eksploatacji

2)  do pdof też nie ujmujesz  przecież 50% amortyzacji , odliczasz tylko wydatki ekspoatacyjne  

W mojej opinii raczej chodziło ci o to ,że jeżeli używasz auto 100% do DG lecz nie wypełnisz obowiązku VAT-26 i kilometrówki to masz prawo do 50% VAT od zakupu lub leasingu bez ograniczenia kwotowego
2014-03-10 08:32:00
~basia
Czy przy decyzji, że samochód używany będzie i do DG i prywatnie, amortyzacja pozostaje taka jaka była? No i czy instytucje kontrolujące mogą się przyczepić do pełnej amortyzacji, chociaż samochód wykorzystywany na dwa sposoby?
2014-03-10 08:38:10
~Ania
Hm to może zapytam jeszcze w ten sposób.W odniesieniu do samochodów osobowych, które są już moim  ŚT będę odliczała 50% VAT z kosztów eksploatacji bo używam ich również po pracy i tak było dotychczas.Czy w takim razie jeżeli zakupię po 1 kwietnia 2014 samochód osobowy z takim samym przeznaczeniem tzn będę z niego korzystała w DG ale też prywatnie to nie mogę go wciągnąć do ŚT i odliczyć 50% VAT z faktury zakupu a poźniej z faktur za koszty eksploatacji? O taką sytuację mi chodziło.
2014-03-10 08:50:07
~Irenka
NIGDY nie można było użytkować samochdu będacego ŚT firmy do celów prywatnych ( użycie do celów prywatnych wypad z amortyzacji itp) podstawowy warunek auta jako środka twałego firmy jest on użytkowany tylko do celów firmowych , są zreszta na to interpretacje te starsze i nowsze   Użwanie do celów mieszanych w pdof tylko przez kilometrówkę .

a) używasz tylko firmowo 100% ŚT firmy
b) Używaż prywatny pojazd do celów zarówno prywatnych jak i firmowych to eep do pdof
2014-03-10 08:55:35
~Irenka
Stało się normą że osobówkę prywatną osoby fizyczne zaliczają do środków trwałych nie zastanawiając się nad konsekwencjami tego ruchu. ( No jeszcze uznam to za prawidłowe jak mają w domu drugie auto osobowe i tego używają prywatnie ) Jak jest się właścicielem jednego auta osobowego to nikt nie da wiary ,że do firmy jeździsz autkiem a na wczasy i zakupy to autobusem , w takim przypadku auto napewno nie spełnia definicji srodka trwalego firmy . Dopiero teraz ustawa o VAT co niektórym dała do myślenia .
2014-03-10 09:00:12
~Irenka
Używanie samochodu do celów prywatnych wyłącza możliwość uznania takiego pojazdu za środek trwały, a tym samym zaliczenia jego amortyzacji do kosztów uzyskania przychodów.
interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 30 września 2013 r., nr IPTPB1/415-472/13-3/KO
2014-03-10 09:30:18
~Ania
Podsumowując jeżeli kupię sam.osob.i będzie on wykorzystywany tylko do DG to odliczam 50% VAT z zakupu bez ograniczenia kwotowego i z eksploatacyjnych 50% VAT poza paliwem póki co a jeżeli kupię samochód osobowy (prywatnie i chcę go używać w firmie) i będę go używała w sposób "mieszany" to musi być ewidencja przebiegu no i wtedy też 50% VAT od eksploatacyjnych, paliwo brutto i do książki po współczynniku, czy tak? Czy nieodliczone 50% VAT z eksploatacyjnych stanowi KUP?
2014-03-10 10:03:54
~Irenka
1) Moim zdaniem 50% nieodliczonego VAT lub 100% VAT nieodliczonego z paliwa osobówki nie będącej ŚT firmy czyli prywatnego rozliczanego do pdof przez EEP tak.

2) W przypadku nie odliczenia 50% VAT od eksploatacji nabycia itp  od ŚT firmy - tutaj nie jestem pewna , używamy 100% do DG lecz nie spełnilismy wymogów VAT-26 i eep do celów VAT , więć teoretycznie mielismy prawo do odliczenia 100% VAT tylko nie dopełnilismy obowiązku VAT-26 i eep . Według mnie VAT jest KUP , kiedy nie mamy prawa do odliczenia VAT a nie wtedy kiedy z niego dobrowolnie rezygnujemy ( nie wypełniająć obowiązku vatowskich  zróznych przyczyn , lecz nie dlatego ,ze nie używamy 100% do DG )
2014-03-10 10:40:32
~Sebek
"Podsumowując jeżeli kupię sam.osob.i będzie on wykorzystywany tylko do DG to odliczam 50% VAT z zakupu bez ograniczenia kwotowego i z eksploatacyjnych 50% VAT poza paliwem póki co a jeżeli kupię samochód osobowy (prywatnie i chcę go używać w firmie) i będę go używała w sposób "mieszany" to musi być ewidencja przebiegu no i wtedy też 50% VAT od eksploatacyjnych, paliwo brutto i do książki po współczynniku, czy tak?"-

auto osobowe w 100% w działąlności to 100% odliczenie zakupu pod warunkiem prowadzenia epp.
auto osobowe w jazdach mieszanych - bez epp, z 50% odliczeniem zakupu

Ja tak to widzę...
2014-03-10 11:36:46
~Irenka
50 % w jazdach mieszanych , ale już takie auto nie może być ŚT fimy a moze się mylę ?
2014-03-10 13:14:45
~Sebek
no właśnie tego nie wiemy, nawet gazety prawno-podatkowe milczą na ten temat.

Ale jest to niewykluczony scenariusz

2014-03-10 16:00:29
~Irenka
Ja się upieram ,że wykorzystuje 100% do DG , lecz ze strachu przed upierdliwym fiskusem odliczam vat połowicznie 50% , co zresztą jest prawdą . Mam jedno auto w ŚT,   drugie osobowe w domku , do pdof nie ma żadnych czarów marów nie muszę prowadzić dziwnych wykazów , przecież o to mi chodziło kupując samochód jako ŚT do DG ,żeby nie tracić czasu na duperele tylko zajmowac się własnym zawodem.

Trochę to wszytsko chore to tak jak bym musiała udowodnić ile papieru toaletowego zużyłam w firmie i każdy idący do WC wpisywałby ile cm papieru zużył i na co ( i dlaczego przypiliło go akurat w tym miejscu a nie w domu prywatnie ):)
2014-03-10 17:01:15
~zbyszek44
Tak Irenko, masz rację. Podchodzenie do tematu w ten sposób, że jeżeli auto jest w ŚT a nie prowadzę epp do celów odliczenia 100% vat od paliwa,  to tak jakby przyznawać się, że się używa do celów mieszanych. To błąd. Po pierwsze trzeba odróżnić wyraźnie przepisy o podatku vat od przepisów o podatku dochodowym, co implikuje wniosek, że to co stosuje się w jednej ustawie nie stosuje się w drugiej i odwrotnie. Po drugie z faktu, że nie prowadzę epp do celów odliczania 100% wydatków eksploatacyjnych nie wynika, że pojazd jest używany do celów prywatnych. Masz prawo skorzystac z tego żeby to odliczyć jeżeli spełnić kilka warunków min. prowadzenie EPP, ale ty tego prawa nie nabywasz bo nie chcesz i tyle. 
2014-03-30 23:16:12
~myszka
Kto ma pomysł jak poradzić sobie z odliczeniem VAT, gdy samochód osobowy, ŚT firmy, jest wykorzystywany do działalności mieszanej - opodatkowanej i zwolnionej, czyli VAT rozliczany wg struktury sprzedaży.

Do tej pory po prostu odliczałam 30% VAT od wydatków . A jak teraz ? Czy najpierw ustalić 50 % i od tej kwoty 30 % odliczyć ? Czy najpierw obliczyć 30 % i z tego 50 % do odliczenia ?
2014-03-31 08:31:21
~Ivetta
tak, musisz uwzględnić zaróno proporcję 50%, jak i strukturę sprzedaży. Nie ma znaczenia czy liczysz 30% z 50% czy 50% z 30%. Wszak mnożenie jets przemienne...
2014-03-31 09:27:39
~Optima
Czy ktoś ma już zasady korzystania z samochodu WYKLUCZAJĄCE mozliwość używania go do celów prywatnych (nazwijmy to regulamin) w jednosobowej działalności gospodarczej i to najlepiej utakiego co nie ma samochodu prywatnego ;-)))
Wszędzie tylko o tej EPP, ale ona ma być zaprowadzona DODATKOWO, natomiast na pierwszymmiejscu ustawa wymienia określenie "sposobu wykorzystania pojazdu przez podatnika ZWŁASZCZA OKREŚŁONY w ustalonych przez niego zasadach ich używania, [a tylko niejako] DODATKOWO potwierdzonych EPP.

Jak określić zasady wykluczające możliwośc użytku prywatnego? Tu widzę dużą możliwośc sporu z fiskusem. Samo nie używanie do celów prywatnych (które przecież wyjdzie z EPP) to za mało. Należy w ogóle wykluczyć potencjalną MOŻLIWOŚĆ, nie tylko skorzystanie z niej, co tylko możliwość.
A przecież możliwośc zawsze istnieje - nawet jadąc do klienta - zachaczę o przedszkole, które jest tylko 200 metrów od głownej drogi do klienta i... już. Po ptokach.
Może straszę, i praktyka ukształtuje się inna.
Ale na razie czytając wprost przepisy - można lekko "drżeć".
2014-03-31 09:29:29
~Optima
przeprasza czytelników kłującym w oczy "zaChaczę" wstyd mi ;-(((
2014-03-31 09:31:40
~Ivetta
a czy regulmain o jednooosobowego przedsiębiorcy zda egzamin? Kto go napisze, wdrozy, bedzie korzystać i pilnwać wykorzystania? On sam sobie?
2014-03-31 09:33:31
~Sebek
Cytat z dzisiejszego Gofinu:
z założenia przyjęto, że każdy pojazd samochodowy służy użytkowi mieszanemu. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, które prowadzą ją w swoim miejscu zamieszkania, należy uznać, że posiadany przez nie wykorzystywany w działalności samochód jest również używany do celów prywatnych.

Czyli jeśli mam firme w miejscu zamieszkania, to w ogóle mam zapomniec o epp i vat-26? To nie przejdzie?

A gdybym miał firmę na końcu miasta, z domu jeżdziłbym tramwajem, samochod zostawałby pod firmą, to używanie tylko firmowe jest bardziej uprawdopodobnione?
2014-03-31 12:06:50
~vatis
co do regulaminu to wzór jest na  wfirma, pewnei można go sobie przerobic dla własnych celów
2014-03-31 23:00:32
~bg-
 jeżeli teraz nie odliczam vat od zakupu paliwa, to pozostaje bez zmian
do 1 lipca 2015 r.

Co do paliwa się nic nie zmieni 
2014-04-01 08:51:15
~basia
ściągnełam ten regulamin .ale to tylko w przypadku gdy musimy prowadzić ewidencje samochodów,,ja mam samochody z vat-1 ,sr trwałe ,wiec nie musze prowadzic epp ,to czy musze miec ten regulamin...a jeszce jedno dla upewnienia sie ,samochód osobowy w leasingu bedzie uzywanie mieszane -nie ma epp i vat-26?
2014-04-01 09:02:02
~Ivetta
" vat-1 ,sr trwałe ,wiec nie musze prowadzic epp ,to czy musze miec ten regulami" - nie
" samochód osobowy w leasingu bedzie uzywanie mieszane -nie ma epp i vat-26" - nie

Pierwsza - Poprzednia - 1 2 3 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl