UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
VAT od sprzedaży samochodu osobowego
(Kategoria: VAT i akcyza)
2014-02-20 11:27:51
~Ania
Posiadam w środkach trwałych samochód osobowy.Przy jego zakupie odliczyłam 60% VATu z faktury.Chcę go teraz sprzedać.Jestem VATowcem i cała sprzedaż wykazywana przeze mnie jest na 23%.Czy w związku z tym, że odliczyłam tylko to 60% moge w tym roku sprzedać go ze stawka ZW? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2014-02-20 13:21:00
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20.12.2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień

paragraf 3,1, 20)

sprzedaż zwolniona
2014-02-20 13:45:24
~Ania
Czy taka sama sytuacja miałaby miejsce gdybym np kupiła samochód jako osoba prywatna i wprowadziła go do środków trwałych? Czyli nie odliczyłam VATu bo byłby wprowadzony np oświadczeniem.Czy w związku z odpowiedzią Bambo mam rozumieć, że nieistotny jest dla ustalenia stawki sprzedaży VAT fakt czy wykorzystuję pojazd w działalności opodatkowanej 23% czy ZW?Wydawało mi się, że obecnie systuacja wygląda tak, że ze ZW może korzystać już tylko podatnik wykorzystujący np sprzedawany samochód tylko do działalności ZW.Czytałam przytoczone rozporządzenie i teraz wiem, że mogę zastosować ZW.Ale czy w związku ze zmianą definicji towarów używanych zasada ZW przy działalności ZW ma zastosowanie w przypadku sprzedaży np innych środków trwałych?Powiedzmy, że kupiłam lodówkę.Stawka ZW przy zakupie.Używana jako środek trwały w firmie powyżej 6 miesięcy.Z tego co mi wiadomo, czas używania nie ma już teraz znaczenia.Czy przy sprzedaży lodówki muszę naliczyć 23% mimo, że nie odliczyłam VAT przy zakupie?
2014-02-20 14:19:03
Jeżeli vatu nie było prawa odliczyć przy nabyciu a samochód służył sprzedaży opodatkowanej - sprzedaż z vatem 23% - od 2014r.
2014-02-21 08:16:04
~Ania
Chciałabym usystematyzować.

Jak kupiłam:

a)samochód osobowy i odliczyłam 60% VAT naliczonego w fakturze zakupu to:
   - jezeli samochód używany był do działalności ZW to mogę go sprzedać w 2014 ze stawka ZW
b)samochód osobowy i odliczyłam 60% VAT naliczonego w fakturze zakupu to:
   - jeżeli samochód używany był do działalności opodatkowanej to mogę go również sprzedać w 2014 ze stawką    ZW (zgodnie z przytoczonym rozporządzeniem)
c)samochód osobowy i nie było prawa do odliczenia VAT z dokumentu zakupu
   -jeżeli samochód używany był do działalności ZW to w 2014 mogę go sprzedać ze stawką ZW
d)samochód osobowy i nie było prawa do odliczenia VAT z dokumentu zakupu
   - jeżeli samochód używany był do działalności opodatkowanej to muszę go sprzedać ze stawką 23%

e)samochód ciężarowy gdzie odliczyłam 100% VAT z faktury zakupu
   -niezależnie czy był używany do działalności ZW czy opodatkowanej to muszę go sprzedać ze stawką 23%

czy dobrze to rozumiem?
2014-02-21 09:07:52
Tak ! Bardzo dobrze ! Piękna ściąga :-))
2014-02-21 09:34:03
~Irenka
Przy sprzdaży samochodu od którego nie było prawa odliczenia VAT( np umowa kupna , wprowadzenie na ŚT) i służył sprzedaży opodatkowanej , aby uniknąć płacenia VAT ( co dla mnie jest niesłuszne) , należy auto wycować z DG ( to nie podlega VAT , bo nie było prawa odliczenia) , następnie sprzedać na umowe kupna sprzedazy dochód doliczyć do DG .
Uwaga od 01.04.2014 zmienią się zasady opodatkowania sprzedaży samochodów od których był odliczany VAT częściowo ( np osobowe) , sprzedaż będzie opodatkowana i przysługuje korekta jeżli auto jest w okresie korekty rocznej lub 5-letniej
2014-02-21 10:52:10
A ja zastanawiam się, czy sytuacja
"a)samochód osobowy i odliczyłam 60% VAT naliczonego w fakturze zakupu to:
   - jezeli samochód używany był do działalności ZW to mogę go sprzedać w 2014 ze stawka ZW"

jest możliwa? Przecież przy działalności zw. nie ma prawa do odliczenia 60% VAT-u.
2014-02-21 10:55:08
~basia
A jeżeli kupiliśmy samochód osobowy na umowę kupna do dalszej odsprzedaży (czyli jako nasz towar handlowy), to czy możemy go sprzedać  w systemie VAT marży?
2014-02-21 11:00:50
Basiu, a prowadzicie handel samochodami?
2014-02-21 11:02:27
~basia
Tak, między innymi jest to bardzo wąska działka naszej działalności, ale jest...
2014-02-21 11:17:18
Wygląda na to, że tak.

Szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków

Art. 120. 1. Na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

4) przez towary używane rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie lub po naprawie, inne niż określone w pkt 1-3 oraz inne niż metale szlachetne lub kamienie szlachetne (CN 7102, 7103, 7106, 7108, 7110, 7112), (PKWiU 24.41.10.0, 24.41.20.0, ex 24.41.30.0, ex 32.12.11.0, ex 32.12.12.0 i 38.11.58.0);

4. W przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

10. Przepisy ust. 4 i 5 dotyczą dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od:
    1) osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
    2) podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
    3) podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;
    4) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
    5) podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.
2014-02-21 11:21:47
~basia
Ula dziękuję CI baaaaardzo :)
2014-02-21 11:28:21
~Irenka
A ja zastanawiam się, czy sytuacja
"a)samochód osobowy i odliczyłam 60% VAT naliczonego w fakturze zakupu to:
   - jezeli samochód używany był do działalności ZW to mogę go sprzedać w 2014 ze stawka ZW"

jeżeli auto było tylko do czynności zowlnionych nie było żadnego prawa do odliczenia VAT nawet 50/60%  wydatek nie słuzył DG opodatkowanej , jelzi był o dliczony VAT to musiał byc wykorzytywany na potrzeby DG opodatkowanej
2014-02-21 12:05:56
~WIOLETTA
Ciekawy jest ten pkt d - przy samochodzie osobowym i ciężarowym jezeli nie odliczono VAT - teraz trzeba opodatkowac 23%.
Mam taką sytuację, ze mąż kupił prywatnie, wprowadził oswiadczeniem  samochód do firmy żony i teraz zona sprzedaje samochód ciężarowy to rozumiem, ze opodatkowuje 23%..?
2014-02-21 12:10:57
Jeżeli żona zamierza sprzedać samochód, to niech najpierw przekaże go na potrzeby osobiste, a dopiero potem sprzeda. Wtedy nie będzie musiała opodatkować 23% VAT-u.  A PKPiR sprzedaż wpisze poz.przychód, a niezamortyzowaną wartość jako koszt.
2014-02-21 12:19:28
~WIOLETTA
a jeszcze mam sytuacje autobus kupiony ze stawka zw. , czyli kuiony bez vat tez naliczam 23 ?
2014-02-21 12:35:46
Autobus kupiony ze stawką zw. ale być może były jakieś części do niego dokupowane, jakiś naprawy robione i wtedy odliczono VAT. Nieprawdaż? Więc, wg mnie, jest sens w tym, że jego sprzedaż jest opodatkowana stawką 23%.
2014-02-21 14:25:34
~WIOLETTA
No dobra :) To do mnei przemawia, taki argument, ale wtedy do samochdów, do których odliczyałam też 60 % byl;y czesci, gdzie odliczyłam cały vat- powinni ujednolicić i wszedzie naliczyć vat. Masakra :)
2014-02-24 08:29:10
~aneta
Samochód osobowy odliczono 60 % vat, zostal wycofany na cele prywatne, zrobiono korektę VAT bo nie minęło 5 lat.
działalność rozlicza się w formie karty podatkowej , jak rozliczyć sprzedaz samochodu ? powinien być złożony PIT-36 ?
2014-02-24 13:37:31
~WIOLETTA
A ja mam 2 samochody na sprzedaz zakupione  w 2011:
- osobowy - odliczono przy wykupie z leasingu 60% - sprzedaję teraz ze satwką zw.
- osobowy -zakupiony do dział. zw / szkolenia kierowców/ ,od zeszłego roku słuzył juz tylko w działalnosci przy sprzedazy opodatkowanej - teraz sprzedaje ze stawką  23 ?

dla mnie logiczne byłoby gdybym naliczała vat tam gdzie jest 60%, a nie gdzie nie miłam mozliwości odliczenia vat ...
2014-02-24 20:15:58
~Marek
Czy ja to dobrze zrozumiałem: w 2012 wprowadziłem oświadczeniem samochód do DG i amortyzowałem, w czerwcu 2013 przekazałem na cele prywatne a w styczniu 2014 sprzedałem na umowę kupna niestety jako samochód uszkodzony czy to oznacza że pozostałą część niezamortyzowaną mam zaliczyć do PKPiR?
Np; zakup za 30 tyś - amortyzacja 12 tyś= 18 tyś, sprzedano za 6tyś to w kol.8 kpir a 18 tyś w koszty?
2014-06-03 08:35:59
Taki kwiatek z KIP. Samochód osobowy zakupiony na FV marżę bedący środkiem trwałym w spółce jawnej. Według KIP i najnowszych wytycznych z MF możliwa jest sprzedaż na FV marżę ?
Co koleżanki i koledzy o tym sądzą ?
2014-06-03 09:45:19
~Sebek
Nowela vat nie przyniosła zmian w rozliczaniu marzy, o ile wiem. Więc dalej taka faktura i taki sposób rozliczania sprzedaży auta jest zasadny
2014-06-03 11:02:44
Z tymże wcześniej raczej wszyscy utrzymywali stanowisko, że marża tylko dla towarów handlowych.
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl