UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 3
Odliczenie VAT w 2014
(Kategoria: VAT i akcyza)
2013-12-06 10:39:04
~Tom
Witam,w 2014 zmieniają sie przepisy dotyczące odlczenia VAT.
Zasada ogólna będzie taka że odliczam VAT w momencie kiedy u sprzedawcy powstanie obowiazek podatkowy, pod warunkiem że posiadam fakturę.
Czy jesli obowiązek podatkowy u spredawcy powstanie w np w styczniu 2014 a ja dostanę fakturę w maju przy roliczeniu miesiecznym VAT, to muszę cofać sie i robić korektę żeby ten VAT odliczyć?Przepis mówi: prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres w którym powstał obowiazek pod. lecz nie wcześniej niż niż za okres w którymm podatnik otrzymał fakturę. Nie wcześniej znaczy że można później czyli w moim przypadku w maju?
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 3 - Następna - Ostatnia

2013-12-06 10:41:00
~Tom
Zapomiałem dodać że oczywiście dwa nastepne okresy na odliczenie zostają, ale w w/w przypadku maj jest poza tymi okresami.
2013-12-09 08:59:13
~Giza
wg mnie odliczasz w maju lub w 2 kolejnych miesiacach
O ile podstawą odliczania podatku będzie data powstania obowiązku podatkowego u dokonującego dostawy lub świadczącego usługi, to koniecznie należy monitorować nie tak, jak miało to miejsce dotychczas – datę otrzymania faktury, lecz datę dostawy towaru lub wykonania usługi  ewentualnie datę uregulowania płatności przed terminem wykonania usługi. Powyższe nie spowoduje jednak prawa odliczenia VAT, jeśli nie zostanie z tego tytułu otrzymana faktura VAT, dopiero w okresie jej otrzymania będzie możliwe odliczenie podatku VAT.
2013-12-09 10:09:46
~Tom
czyli jednak nadal będzie też liczył się moment otrzymania FV?
2013-12-09 10:18:50
~Giza
1-y warunek= obowiązek podatkowy u sprzedawcy
2-i warunek= otrzymanie FV
2013-12-09 10:39:59
~Sebek
oba te warunki sa ok, o ile faktura wpływnie w tym samym mieisącu, co sprzedaż.
 
W art. 86 ust. 10b pkt 1 zawarto ograniczenie, które pozwala na odliczenie nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.
Tak więc aby podatnik miał prawo do odliczenia, nie wystarczy, że u dostawcy towaru czy wykonawcy usługi powstanie obowiązek podatkowy z tego tytułu, musi on dysponować fakturą potwierdzającą to zdarzenie. Nie będzie problemu, jeżeli te warunki zostaną spełnione w tym samym okresie rozliczeniowym. Jednak pojawi się on, gdy obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstanie w jednym miesiącu, a fakturę podatnik otrzyma w następnym miesiącu (lub miesiącach). Wątpliwości budzi bowiem brzmienie art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, które będzie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r.: "Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych".
Ustawodawca w tym przepisie wskazuje, że możliwość odliczenia VAT, także za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych, dotyczy przypadków określonych w art. 86 ust. 10, 10d i 10e, nie powołując ust. 10b. Brak tego odwołania wskazuje, że w sytuacji, gdy opisane wcześniej warunki do odliczenia nie zostaną spełnione w tym samym okresie rozliczeniowym, termin do odliczenia zostanie skrócony w najgorszym przypadku do jednego miesiąca - w którym podatnik otrzymał fakturę.
2013-12-09 12:03:51
~zbyszek44
"Brak tego odwołania wskazuje, że w sytuacji, gdy opisane wcześniej warunki do odliczenia nie zostaną spełnione w tym samym okresie rozliczeniowym, termin do odliczenia zostanie skrócony w najgorszym przypadku do jednego miesiąca - w którym podatnik otrzymał fakturę."
Zgadzam się, co w praktyce oznacza, że nawet jeżeli fakture otrzymamy rok po powstaniu obowiazku podatkowego u dostawcy, to prawo do odliczenia powstanie właśnie w rozliczeniu tego misiąca po upływie roku. 
Jeżli bedziemy chcieli rozliczyć to w nastepnym miesiacu/kwartale trzeba zrobić korektę. Czy tak?
2013-12-09 12:26:37
~mała
i dotyczy to i zakupu towaru handlowego i kosztów pozostałych???
2013-12-09 12:39:45
~Sebek
tak, zbyszek, tak ja to rozumiem. W czwartek ide na szkolenie z vat, zobaczymy co tam na ten temat powiedzą.
 
mała, oczywiscie, przeciez prawo do odliczenia co do zasady jest w odniesieniu do zakupow zwiazanych ze sprzedaza opodatkowaną, niezaleznie czy to towar czy koszt poozstały.
2013-12-09 12:50:19
~mała
dzięki za upewnienie mnie :). I czekamy na info za szkolenia :)
2013-12-12 09:54:26
~Honorata
Ja już po szkoleniu w Katowicach. Potwierdzili te dziurę w art 86 i skrocony termin na odliczenie gdy faktura wystawiona w następnym miesiącu ale koleżanka była na szkoleniu w skwp i nie potwierdzili tego...
2013-12-12 17:17:49
~Sebek
jestem po skzoleniu, faktycznie zasygnalizowano problem w tym temacie, ale przykład jaki podano był troche inny niż tu omawiany:
 
sprzedaż w 1.14
FV w 2.14
otrzymanie FV w 3.14 - odliczenie w 3
ale otrzymanie FV w 4.14 to korekta vat naliczonego ale tylko za 1.14
2013-12-12 17:29:27
~zbyszek44
Sebek co to znaczy "ale otrzymanie FV w 4.14 to korekta vat naliczonego ale tylko za 1.14"?
Nie bardzo rozumiem dlaczego piszesz, że "tylko" jeżeli sprzedaż była właśnie TYLKO w styczniu? 
???
2013-12-12 17:58:17
~Sebek
że jeśli chcesz odliczyć vat z faktury otrzymanej tak późno musisz cofnąć sie do 1 kiedy miał miejsce obowiązek u psrzedacy. Nie działa wtedy reguła +2 miesiące.
2013-12-13 10:04:30
~Tom
Sebek a co z art 86.11 Jaką podali na to podstawę?
2013-12-13 10:38:59
~Sebek
nie skupili się na tym.
 
Dyskusja poszła w kierunku samochodów po derogacji - to kolejna ciekawostka, nad którą myślę, ale omże tu się z wami podzielę to wy też będziecie myśleć :)
 
po derogacji ma być tak: wprowadzi się pojęcie pojazdu drogowego (do 3,5 t i do 10 miejsc) i tu wpadną w tą definicję wszytskie auta- kratki, osobowe, vany, popularne bus, quady, motorowery itd.
Odliczenie niby bedzie 100% ale tylko w przypadku gdy w 100% orzeznaczone na działalnośc. Niby proste, ale nikt nie odważy się z tego skorzystać. Bo wystarczy, ze człek raz złapany na jeździe prywatnej i już dostanie po łapach - korekta vat, odsetki itd. Nawet na VW Transporterze w czasie jazdy pracownika z zakłądu pracy do miejsca zamieszkania. I złapany może być zawsze - policja na kontroli drogowej, fotka na fotoradarze. Nikt się nie odważy ponoć i wszyscy będą odliczać 50%, bo taki zapis będzie jesli auto przeznaczone na potrzeby częściowo firmowe. (50% bez limitu kwotowego).
Odliczyć będzie można też 50% od całej eksploatacji - całej, nie tylko plaiwa, ale tez żarówek, płynów, opon, mechaniki itp. To potrwa od prawdopodobnie marca do końca 2016 r. 
 
w miedzyczasie od styczina do marca wraca homologacja, ale ciężko będzie ją dostać, bo zmieniły się - zaostrzyły przepisy i rzadko które auto je spełni (chodzi o jakieś wymiary drzwi bocznych i bagaznikowych) i zaachowuja ważność homologacje wydane przed 22.06.2013.
do marca odliczamy jeszcze paliwo
2013-12-13 12:33:28
~Irenka
Czyli po wprowadzeniu przepisów derogacyjnych odliczymy 50% VAT od paliwa i części - auta osobowe , bo będziemy ich używać również do celów prywatnych ,a co z autem osobowym w ewidencji środków trwałych jeżli przyznajemy w VAT ,że używamy do celów osobistych ( odliczamy tylko 50% VAT)  trzeba wyrzucić z EŚT i roliczać pojazd kilometrówką ??? Auto w środkach trwałych to tylko takie które jest tylko używane w DG. Jezli jest używane w DG i w celach osobistych to nie moze być ŚT. Czy ktoś ma na to pomysł ????
2013-12-13 13:01:03
~Sebek
nie tylko osobowe. Wspomniany Transportr czy Iveco - dostawcze do 3,5 t to też 50% radzą z ostrożności odliczac, bo jak kto złapany na jeźzie po bułki = snakcje.
w dochodowym - nie wiem, szkolenie było z vatu. Ale pradwopodobnie jak mówisz, bo to się nic kupy nie trzyma
2013-12-13 13:44:34
Jak wy sobie wyobrażacie to łapanie przy jeździe po bułki ? US bedzie stał na drodze pomiędzy Smerfami, Krokodylami i Strażnikami Teksasu ??
2013-12-13 13:57:14
~Sebek
taki właśnie obraz armagedonu został mi przedstawiony :)
2013-12-13 14:13:32
Ja sie coraz bardziej przekonuje do tezy, że wymyślanie tych coraz to nowych bzdur odnośnie samochodów i Vat'u kosztuje budżet więcej niż zniesienie tych wszystkich ograniczeń. A zamian bardziej przycisnąć CPN'iarzy za wystawianie FV "zbiorowych" i ukrócić tym samym handel kosztami.
2013-12-13 16:41:44
~Tom
A jak mi udowodnią że jechałem po bułki, ze zdjęcia z fotoradaru?
2013-12-13 17:21:28
~Sebek
no właśnie się zastanawiałe, może po tym np. że na przednim siedzeniu siedzi żona heh
 
ale jak nikt nie siedzi?
2013-12-13 17:34:14
~zbyszek44
Samochód osobowy obklejam sobie reklamami mojej firmy i jeżdżę gdzie mi się zywnie podoba bo reklamowac mogę wszędzie, potencjalny klient mojego biura może w tym samym czasie co ja jechać po bułki, na dancing, czy na lewiznę, odbierać dziecko z przedszkola, babcię z uniwersytetu III wieku, czy jechac na grzyby. Chcąc
wszędzie się z tą reklamą pokazać tam właśnie bedę jeździł, ścigając mojego potencjalnego klienta, który drzemie w każdym człowieku bo wszyscy są podatnikami PIT, niektórzy VAT, a na pewno wiekszość bedzie benficjentami ZUS, chcąc zatem kolać ich w oczy reklamą mojego biura podatkowo-rachunkowego będę za nimi jeździł jak wściekły odliczając 100% VAT-u z paliwa, opon, żarówek, płynów do szyb, chłodniczych, olejów silnikowych skrzyniowych, a nawet radiotelefonów i aneten CB. W szybie umieszczę napis "jazda tylko iwyłacznie w firmowych" i niech się przyczepią.  
2013-12-13 19:36:21
~Tom
I tu może pojawić sie kolejny problem. Przykładowo, jednorazowy wyjazd latem z rodziną w góry lub nad morze, wskazane jest jechać firmowym, obklejonym reklamą autem, ale w takim razie paliwo było by zużyte zarówno na cele prywatne (wyjazd na wakacje) jak i firmowo (reklama, pozyskiwanie nowych klientów). W takiej sytacji co zrobić? Paliwo 50/50 rozliczyć tylko z tego wyjazdu, czy samochód od razu wpada w odliczenie 50% i powstaje obowiazek korekty wstecz?
 
No i druga kwestia, czyli nieodpłatne świdczenie - opodatkowanie VAT (nie wiem czy tu coś się zmienia w przyszłym roku).
2013-12-13 19:44:44
~Tom
Chcialem jeszcze dodać, że tak naprawdę nie da się ucieć od użytkowania samochodu firmowego do celów prywatnych. Zawsze gdzieś pojawi się element użytkownia prywatnego czy to przez pracownika, czy przez przedsiebiorcę, nawet jak ktoś ma więcej niż jeden samochód - urząd moze to z góry założyć. Złozenie to, nie bedzie jednak łatwe do udowodnienia. Więc albo podatnicy bedą uczciwy i bedą odliczać 50%, albo będzie ciagła nagonka fiskusa.
 
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 3 - Następna - Ostatnia


Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:



Forum podatkowe "Oleńka"


taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl