UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
Mechanika pojazdowa a sprzedaż używanych aut i VAT marża
(Kategoria: VAT i akcyza)
2013-09-24 17:56:08
~madi
Witam
Mąż prowadzi warsztat mechaniki pojazdowej, rozlicza sie na ryczałcie, posiada kase fiskalną ale nie jest w VAT.
Wkrótce mąż planuje rozszerzyc działalnośc o sprzedaż używanych aut sprowadzanych głównie z Niemiec.
Rozumiem że musi się zarejestrowac w VAT nawet jeśli będzie wystawiał tylko VAT marża?
Czy wtedy do usług z mechaniki pojazdowej tez musi stosowac stawki vat i wystawiac faktury?
Czy musi przejśc na zasady ogólne?
Jak to wszystko najlepiej byłoby rozwiązac?
Z góry dziękuję za pomoc
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2013-09-24 21:26:04
~vatis
vat marża to faktury vat tylko vat liczony od marży :)

jak będzi na vat czynnym to do całej dg to stosuje
2013-09-25 06:23:40
~madi
a czy da się jakoś stosowac vat marża tylko do sprzedaży tych aut?
2013-09-25 08:37:49
~Optima
Nie da się być VATowcem w części.
Albo się jest VATowcem, albo nie. Od całości działalności.
2013-09-30 20:19:19
~madi
Nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie, ponieważ jeśli mąż wejdzie w sprzedaż używanych aut i musi byc vatowcem to czy mógłby np otworzyc drugą DG i tam byc na vacie i sprzedawac auta na vat marża a mechanikę pojazdową miec tak jak do tej pory czyli ryczałt i kasa fiskalna bez vat. I czy sprzedaż używanych części samochodowych też podlega vat?
2013-09-30 20:27:19
~madi
coż doczytałam że części samochodowe obligują do kasy fiskalnej ale vat niekoniecznie (ze względu na obroty) ale co z pierwszym pytniem? Będę wdzięczna za pomoc
2013-09-30 21:14:49
~Sebek
czesci samochodowe obliguja do kasy niezaleznie od obrotow
2013-10-01 08:20:29
~Irenka
Jedna osoba fizyczna to jedna dzialalnosć gospodarcza niezaleznie co będzie w niej wykonywał może wszystko sprzedaż pietruszki samochodów usługi itp. Całość opodatkowuje na jednakowych zasadach , podatek dochodowy i VAT . Nie ma możliwości założenia działalności drugiej opodatkowanej na innych zasadach przez jedną osobe fizyczną ( jest tylko rozszerzenie działlaności ). jedyne wyjście to druga działalność na żonę i ona będzie vatowcem i będzie dokonywać sprzedazy aut ( tylko trzeba zobaczyć czy to sie opłaca ). Jeśłi wszytsko na męża to on całą sprzedaż opodatkowuje VAT samochody VAT-marża jeśli jest taka możliwosć reszta zwykły vat. Co do zasad ogólnych jeśli nie będzie sprzedawał częśic i akcesorii do samochodów to może posostać na ryczałcie
2013-10-01 09:15:39
~madi
dziękuję za odpowiedź bo sporo mi to wyjaśniło ponieważ mam znajomego który ma dwie DG i za jedną płaci cały ZUS a za drugą tylko zdrowotne, ale on jedną DG ma na siebie a w drugiej jest w spółce cywilnej z córką i może dlatego ma dwie DG i dlatego myślałam że mój mąż też tak może.
Co do vatu to mąż nie chce mieć mechaniki na vacie bo musiałby albo brać większe opłaty za naprawy o ten vat albo poprostu mniej zarabiać o ten vat a penie byłaby to spora kwota do zapłaty co miesiąc.
Też myśleliśmy o drugiej DG na mnie i wtedy miałabym sprzedaż aut na vat marża i musiałabym być na zasadach ogólnych?
A jak się liczy tą marżę i oblicza vat?
tzn kupuję auto za 20 tys zł koszty naprawy np 5 tys. zł i sprzedaję za np 30 tys zł czyli faktyczny zarobek np 5 tys zł i od tych 5 tys zł naliczam vat 23 % (czyli 1.150 zł) i odprowadzam do US?
2013-10-01 12:21:01
~Irenka
Madi nie da się tak w dwóch słowach opisać musisz poczytać vat marża zakup auta tylko od osoby fizycznej lub nievatowca lub na zasadzie vat marża - zakup 20.000 reaszta 10.000 to marża czyli 8130,08 netto  1869,92 vat brutto 10.000 zł. Od zakupu części można odliczyć VAT , od usługi naprawy jesli zrobił ja vatowiec także. Częścią niepodlegająca VAT jest tylko zakup auta i nic więcej , nawet jak sprowadzasz auto to akcyza także nie wchodzi do czesci niepodlegającej VAT. Można byc na ryczałcie lecz czy to się opłaca przy dużym zysku tak . Np tutaj 28130,08 x 3% ryczałt to 843,90 = 844 zł Zasady ogólne 28130,08 - 20.000 - 5.000 = X 18% = 563,41zł a są jeszcze inne koszty które można odliczyć a na ryczalcie  opłacasz od całości przychodu. No i sprzedaż już pierwszego autka za tą kwotę na rzecz osoby fizycznej obliguje do załozenia kasy fiskalnej
2013-10-01 15:05:56
~Irenka
Znajomy ma jedną dzialalnośc gospodarczą oraz udział w spółce cywilnej , z dzialności własnej może nie być Vatowcem , natomiast spółka może być na VAT ( to spółka a nie znajomy jako osoba fizyczna jest w tym wypadku płatnikiem VAT)
2013-10-01 17:22:56
~madi
Irenko i tak bardzo dużo mi wyjaśniłaś bo chociaż wiem czego szukac i o co pytac, napisałaś że zakup auta tylko od osoby fizycznej lub nievatowca a co jeśli kupimy auto w Niemczech na fakturę vat?
2013-10-01 20:42:37
~vatis
zerknij do art.120.10 ustawy vat
tam jest napisane w jakich przypadkach (zakup od kogo) można stosować vat marża
2013-10-02 08:23:33
~Irenka
Zakup auta z krajów UE tak samo jak z Polski możesz opodatkować marżą jesli np w Niemczech kupiłaś od osoby fizycznej na umowę kupna sprzedaży , od podatnika zwolnionego z VAT lub na fakture Vat-marża ( w każdym kraju inaczej oznacza się procedure marży ) Natomast zakup od firmy Niemieckiej podatnika na którym nie ma zapisu tej szczególnej procedury ( zazwyczaj jest 0%) należy odprowadzić od sprzedaży cały VAT. No i trzeba zarejestrować się do VAT-UE aby podatnik niemiecki mógł wystawić fakturke bez VAT . Piszę VAT oczywiście w kazdym kraju podatek od wartości dodanej ma swoją nazwę.Zerknij do przepisów jak powyżej wskazał vatis. Mówimy tutaj cały czas o samochodach używanych , bo nowych aut nie można opodatkować marżą ( sprawdź definicje nowego środka transportu) a i takie się zdarzają . Np 2 miesiće po zkupie auto uległo wypadkowi i teraz ktoś chce je sprzedać - taki samochód traktujemy jako nowy. Myślę ,że jeżeli sobie nie poradzisz zwróć sie do jakiegość biura rachunkowego , aby nie przysporzyć sobie kłopotów.
2013-10-07 21:31:59
~madi
Irenko powrócę jeszcze na moment do tego tematu
Jeśli ja otworzę DG na siebie na zasadach ogólnych to jeśli kupię np auto za te 20 tyś, to koszt naprawy np te 5 tyś wrzucę w koszty i jeśli sprzedam auto za 30 tyś to marży mam 5 tyś brutto? czy 10 tyś brutto?
4.065,04 netto i odprowadzam vat 934,36 zł czy 8130,08 netto  1869,92 vat ? a poprostu różnica jest jedynie w kwestii wyliczenia podatku?
2013-10-08 09:27:08
~Optima
madi - dlaczego piszesz "tyś" - czyżby w Twojej szkole uczyli pisac tyśąć? czy tysiąc (tys.)? hihihi
Co do pytania - marzy masz 10 tys - kupiłaś za 20 sprzedałaś za 30.
Naprawa pójdzie w kszty i VAT od odliczysz.
Więc matematycznie będzie tak samo jakby marża była 5 tys.
Przykład:
Wg Twojego "rozumowania": zakup 20 tys., naprawa 5 tys., sprzedaż 30 tys. - czyliu marża [brutto]: 5 tys.
w tym VAT do odprowadzenia do US: 935,00

Przykład 2
Zakup 20 tys., sprzedaż 30 tys. Marża [brutto]: 10 tys. - w tym VAT: 1870,00
Od niego odejmuje VAT od naprawy - tej za [brutto] 5tys. czyli minus 935,00
Do USu wpłacasz: 1870 - 935 (vat od naprawy) = 935
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl