UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 5 z 6
Deregulacja II transza
(Kategoria: Egzamin CK)
2012-10-02 17:44:45
(Moderator DBR)
Ministerstwo sprawiedliwości opublikowało projekt kolejnej ustawy deregulacyjnej.

Zmiany w ustawie o rachunkowości będą wygladać tak:

Art. 4. W ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223, z późn. zm.5)) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 4 ust. 5 otrzymuje brzmienie:
„5. Kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości - z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury - zostaną powierzone innej osobie lub przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 11 ust. 2, za ich zgodą. Przyjęcie odpowiedzialności przez inną osobę lub przedsiębiorcę powinno być stwierdzone w formie pisemnej. W przypadku gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy, a nie została wskazana osoba odpowiedzialna, odpowiedzialność ponoszą wszyscy członkowie tego organu.";

2) w art. 76a:
a) uchyla się ust. 2,
b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Działalność, o której mowa w ust. 1, mogą wykonywać przedsiębiorcy, pod warunkiem, że czynności z tego zakresu będą wykonywane przez osoby, które:
1) mają pełną zdolność do czynności prawnych;
2) nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy.",

c) uchyla się ust. 4 – 6;
3) uchyla się art. 76b – 76g;
4) w art. 76h ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Przedsiębiorcy, o których mowa w art. 76a ust. 3, są obowiązani do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością, o której mowa w art. 76a ust. 1.";

5) uchyla się art. 76i;
6) w art. 79 pkt 6 i 7 otrzymują brzmienie:
„6) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez spełnienia warunku, o którym mowa w art. 76a ust. 3,
7) prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia, o którym mowa w art. 76h ust. 1.".
Są ludzie, którzy nie popełniają błędów. To ci, za których myślą inni.

2013-06-25 13:58:43
~lineker
Projekt ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych:
Projekt ustawy został przyjęty przez Komitet Rady Minisrów i rekomendowany Radzie Ministrów do przyjęcia. Przedmiotowy projekt zostanie rozpatrzony przez Radę Ministrów w dniu 25 czerwca 2013 r. po czym zostanie skierowany do dalszych prac legislacyjnych w Sejmie RP.
2013-06-26 13:20:00
~Krzyś
teraz dopiero moim zdaniem zacznie się eldorado dla pseudo księgowych bez certyfikatu, namnoży się "BR" a ceny za KPIR będą po 10 zł -)) ten kto miał w planach rozpocząć prowadzenia biura rachunkowego uważam że nie ma szans zgodzicie się? a za parę lat będzie wszystko tak skomputeryzowane ze usługa księgowa będzie uznawana jaka praca na taśmie produkcyjnej za parę groszy
szkoda ze to tak wszystko padło a zawód ten nie jest doceniony pomimo potrzeby tak dużej wiedzy i ciągłego kształcenia się
2013-06-27 11:57:03
~coco
A ja mam nieco inne zdanie ...  uważam ,że jeżeli ktoś prowadzi BR od 3 -10 lat to co ? nagle klienci udziekną do kogos kto dopiero zaczyna bez doświadczennia ? tylko dlatego ,że taniej? nie sądzę .
Uważam ,że ważna jest reputacja i nie każdy sugeruje się ceną . Jestem dobrej myśli i wcale mnie nie przestarszą takie oferty za 1 zł. / m-c księgowości mnie wręcz odstarsza taka cena. Prowadze BR od 2010 roku i co roku klientów przybywa i mam nadzieję ,że tak zostanie.
Nie dajmy się zwariować , bo zniosą CERTYFIKAT , ktoś kto ma doświadczenie + certyfikat będzie miał na pewno większe szansze niż ktoś kto dopiero zaczyna od zera. Może nie będzie tak źle , czas pokarze.

2013-06-27 11:59:13
Juz jest skomputeryzowane, za 10pln nikt robił nie będzie, koszty śmieci, energi itd są wyższe ... wszystko się zmienia ... Biuro Rachunkowe dziś, a 20 lat temu to zupełnie "inna" działalność.
2013-06-27 14:54:56
~davero
Tak w ogóle wie ktoś kiedy ustawa wejdzie w życie ? bo już drugi rok jest halo o uwolneniu zawodów i pewnie zanim będzie można prowadzić działalność minie następny rok. :-)
2013-06-27 15:25:17
a skąd ma ktoś to dokładnie wiedzieć?..na razie przyjął rząd II transzę deregulacji, zostanie skierowana do prac legislacyjnych-czyli musi przejść przez Sejm i Senat a następnie podpisać Prezydent.(jeszcze nie jest podpisana przez Prezydenta I transza)
W/g projektu ma wejść w życie po 30 dniach od podpisu Prezydenta.
Jak dobrze pójdzie, to pewnie w tym roku powinno wejść w życie.
2013-07-03 09:59:31
http://ksiegowosc.infor.pl/aktualnosci/141403,Deregulacja-uslugowego-prowadzenia-ksiag-rachunkowych-2013.html?utm_source=MailingList&utm_medium=email&utm_campaign=20130703+Newsletter+Ksiegowego
2013-07-09 22:56:48
Pierwsza transza została podpisana:

druga ma byc obrabiana w Sejmie, potem Senat i czekanie na podpis Gajowego. Wchodzi w życie 60 dni po ogłoszenie w DzU.

jak myslicie kiedy faktycznie to sie stanie i egzamin przejedzie  do historii?
ostatni bedzie w październiku, listopadzie czy grudniu (pod warunkiem że bedą chetni do zdawania?).

R.
2013-07-18 16:52:44
Wczoraj, tj. 17 lipca, Prezes rady Ministrów przekazał na ręce Marszałek Kopacz prawie 900-stronicową dokumentację związaną z projektem ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Oprócz projektu ustawy dokumentacja ta zawiera projekty aktów wykonawczych.
Oznacza to, że za chwilę ruszy Sejmowa machina deregulacji zawodu doradcy podatkowego oraz dereglamentacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
2013-10-17 18:18:16
~woojto
A może ktoś po krótce napisać co  ulegnie zmianie porzy doradztwie podatkowym.  Mając już certyfikat chciałem przystąpić do egzaminu na doradcę - głównie z uwagi na fakt reprezentacji - czy sens nadal będzie  ???? Cazy także i szewc będzie mógł reprezentować podatnika przed oraganmi Państwa ? 
2013-10-17 19:18:15
(Moderator DBR)
Cazy także i szewc będzie mógł reprezentować podatnika przed oraganmi Państwa ?

A czy teraz nie może? Czy na pełnomocnictwie należy wykazywać jaki rodzaj zowodu się wykonuje?
2013-10-20 22:01:09
~woojto
Chodzi mi oczywiście o Sądy
2013-10-20 23:11:00
(vel Oleńka)
Przed sądami administracyjnymi tylko doradcy, woojto. Po deregulacji, na dobrą sprawę, to będzie jedyny przywilej doradców, jaki im zostanie.
Sami twórzmy własną przyszłość
2013-10-27 10:59:25
~Michal
Czy ktoś orientuje się na jakim etapie są obecnie prace w Komisji Sejmowej poświęcone ustawie deregulującej? Dzwudziestego któegoś miało być kolejne posiedzenie związane z wysłuchaniem publicznym, ale informacji o jego przebiegu nie znalazłem.

Czy ktoś orientuje się jakie są szanse na skrócenie obowiązkowej praktyki zawodowej z 24 do 6 miesięcy?
2013-11-07 12:19:22
~Janka
czy to oznacza że deregulacja doradcy podatkowego tego będzie? to po co teraz jeszcze ktoś zdaje to?
2013-11-16 00:35:31
~woojto
po to, Janka abys mogła reprezentować podatnika przed Sądem
2013-11-28 09:54:23
~qwerty
Cisza II trańsza zapadła się pod ziemie, nigdzie nie ma nowych info. 24 Września mieli obradować (przeniesienie z sierpnia). Nie ma to jak polski rząd 
2013-11-28 22:50:53
z tego co ostatnio czytałem, to z tego powodu, że II transza deregulacyjna ma objąć sporą grupę zawodów przedłużają się pracę nadzwyczajnej komisji sejmowej d/s deregulacji.
( m,in. sporo uwag ze strony m.in. izb zrzeszających architektów).
Tej komisji przewodniczy min.Szejnfeld.
Można śledzić prace legislacyjne na stronie Sejmu pod numerem 1576 ( projektu ustawy II transzy deregulacji).
2013-11-29 14:41:14
~jestem za
deregulacja uwolni rynek i oczywiście dostęp do wielu zawodów, jestem osobiście zaskoczona niewielką debatą społeczna dot. regulacji, która dotyczy kulkudziesieńciu zawodów.
2013-11-29 16:16:46
(Moderator DBR)
jestem osobiście zaskoczona niewielką debatą społeczna dot. regulacji, która dotyczy kulkudziesieńciu zawodów.

Zdaje się, że nie znasz faktów. Jako przedstawiciele PIBR braliśmy udział w debacie z ówczesnym ministrem Gowinem. Debata w tym wydaniu wygląda tak: "mówił dziad do obrazu, a obraz do niego ani razu".
Monolog trudno uznać za debatę.
2013-11-29 18:50:26
~zbyszek44
Debata społeczna nad deregulacją. Gros społeczeństwa nie rozumie pewnie samego słowa "deregulacja" a co dopiero mówić o debacie nt. temat. Ale nie to jest sednem problemu. Debata społeczna może się odbyć nad problemem, ktry ma dotyczyć większości społeczeństwa a nie, co prawda wielu, ale jednak tylko grupy zawodowej. Kto by się przejmował jakimiś problemami księgowych, architektów, czy pośredników w handlu nieruchomosciami z osobna, kiedy nie słysze aby ludzie dyskutowali nt. pratkycznej likwidacji OFE, które dotyczy 100% społeczeństwa no może 99,99%. Rząd postanowił jednym pociągnięciem zlikwidować swój dług wobec OFE ,było nie było, instytucji legalnie dzialającej na zasadzie ale jednak które za wolą ustawodawcy żyją z przymusowych składek społeczeństwa, co też jest kuriozum. Jest to cudowne zlikwidowanie długu wobec swojego wierzyciela za pomocą oświadczenia "nie oddam bo tak chcę i co mi zrobisz" Co najsmieszniejsze to jest to, że rządowi wcale tych pieniedzy nie przybędzie bo już ich dawno nie ma.   
2013-12-01 04:37:25
~alicja
wiad.do coco - pokaże pisze się przez "ż" z kropką, a nie przez "rz". Osoba z takim stażem jako właściciel biura rachunkowego  winna to wiedzieć. 
2013-12-04 16:59:20
~123
alicja winna to wiedzieć.

pokaże jest poprawnie jeżeli mówimy w kontekście:  pokazać -każę, -każą; -każ, 

pokarze, poprawnie jeżeli mówimy w kontekście; pokarać -karzę, -karzą; -karz,

A co autor miał na myśli???
2013-12-10 12:56:37
~coco
Alicja a cóż to za złośliwość :( u księgowego najważniejsze są cyferki a nie ortografia. czasami pisawnia na komputerze inaczej wyglada niż na papierze. nie mam zamiaru się tłumaczyć. Zazwyczaj nie robię błedów , ale nikt nie jest doskonały :(
2014-01-28 11:26:40
Temat deregulacji "męczyłam" rok temu, wtedy był tylko jeden wielki huk przedstawicieli zawodów deregulowanych. Dziś sama nie jestem w stanie opowiedzieć się, czy jestem za deregulacją, czy przeciwko niej. Myślę, że są zawody, w których pewne kosmetyczne zmiany i ułatwienia dostąpienia zaszczytu wykonywania danego fachu były i są konieczne, ale chyba jednak większość przypadków to zagrożenie dla gospodarki kraju, ale też dla ludzi, którzy skuszeni niską ceną będą korzystać z niezbyt profesjonalnej obsługi...

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl