UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 2
naprawa klim. w domu prywantym
(Kategoria: Brak)
2009-11-12 13:21:43
~taga
Czy naprawa klimatyzatora w domu prywatnym opodatkowana jest stawką 7%??
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

2009-11-12 15:48:14
~taga
nikt nie wie? :(
i czy naprawa klimatyzatora to usługa budowlana?
(chodzi mi to ten szczególny moment powstania obowiązku podatkowego - 30 dni)
bo trochę mnie zdezorientowało mnie pkd 33.12.Z Naprawa i konserwacja maszyn
2009-11-12 15:54:22
~Matri27
Błagam... tylko nie klimatyzator... przerabialiśmy już to kiedyś... Czy naprawę można nazwać konserwacją? Czy będą wymieniane jakiej elementy (montowane) - jak tak, to uważam że 7% - ale to jest tylko moje "uważanie". Niech się jeszcze inni wypowiedzą
2009-11-12 16:04:30

http://taxall.pl/forum/viewtopic/41999/page:1/

Proponuję zapoznać się z tym postem, a w szczególności z interpretacjami Marzenki (te w kolorze niebieskim)

"W życiu są tylko 2 pewne rzeczy - śmierć i podatki" John Adams
2009-11-12 16:13:02
~taga
no nie bardzo można nazwać naprawę konserwacją ...
2009-11-12 16:15:32
~taga
no przeglądałam to i się zdezorentowałam, czy jak pisze sama naprawa to może być 7%...
i czy to usługa budowlana nawet jak dla jakiejś firmy to robimy a nie dla osoby prywatnej, bo to pkd 33.12.Z właśnie mnie zastanowiło a to nie jest w budowlanych
2009-11-12 16:40:29

Autor:: *marbar     

2009-06-12     16:04:28
w starej  "Klasyfikacji usług (z objasnieniami)  a stawki Vat" autorstwa J.Zubrzyckiego, przy  Sekscji F Roboty budowlane mam:
Roboty wstępne: nowe budowle oraz naprawa, przebudowa, konserwacja, odnawianie i prace instalacyjne w zakresie budynków.....

Naprawa to naprawa.
Jeśli zepsuła się instalacja elektryczna i ją naprawiamy, to nie ma znaczenia rozmiar tego zepsucia.
Naprawa podlega pod budowlankę i już

A czy możemy zastosować stawkę VAT 7% w przypadku firmy? NIE... Obniżoną stawkę możemy stosować w budownictwie mieszkaniowym (PKOB grupa 11)
2009-11-12 20:49:01
~taga
Tak, wiem stawkę 7% tylko dla domów i mieszkań prywatnych,
pytałam tylko czy jak mamy naprawę czy to będzie usługa budowlana, bo zastanowiło mnie to nowe pkd 33.12.Z Naprawa i konserwacja maszyn a to nie podlega pod grupę budownictwa
2009-11-12 20:52:21
~Matri27
Tak dla pewności poczekajmy aż jeszcze ktoś się wypowie - nie jestem ekspertem i nie chcę Cię wprowadzić w błąd :)
2009-11-12 20:56:57
~taga
może "kierka", ona też ma chyba działalność klimatyzacyjno-wentylacyjną...
2009-11-12 21:15:57
~Matri27
Ja tam z nadzieją czekam na Marbar :)
2009-11-13 09:05:21
~taga
nikt coś nie pisze :(
a mnie zastanawia to pkd
33.12.Z Naprawa i konserwacja maszyn a to nie podlega pod grupę budownictwa
(tutaj wspomniane jest o naprawie i konserwacji przemysłowych urządzeń chłodniczych i sprzętu do oczyszczenia powietrza)
i
95.22.Z Naprawa i konserwacja urządzeń gospodarstwa domowego oraz sprzętu użytku domowego i ogrodniczego
bo tu też jest coś wspomniane o urządzeniach klimatyzacyjnych...
2009-11-13 10:41:19
(Moderator)

Skoro do robót remontowo-budowlanych, zalicza się

usługi remontowo-montażowe instalacji elektrycznych, gazowych, wentylacyjnych, klimatyzacji wraz ze wszystkimi materiałami zaliczył on do usług budowlano-montażowych PKWiU 45. (ILPP2/443-785/08-2/TK

2008.11.25  Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu )

to  może oprzeć się na tym?

ILPP2/443-345/09-3/AK

2009.05.26

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Czy usługa (obejmująca ww. czynności) wykonywana w budynkach mieszkalnych objęta jest 7% stawką VAT?

(..)

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zakres usług Wnioskodawcy obejmuje m. in.:

„Naprawa, konserwacja i serwis kotłów centralnego ogrzewania oraz urządzeń do wytwarzania ciepłej wody w kotłowniach budynków mieszkalnych jednorodzinnych, dwurodzinnych, wielorodzinnych, bloków mieszkalnych”.

Usługa zawiera następujące czynności:

§                      regulacja i ustawienie palnika,

§                      regulacja i ustawienie automatyki,

§                      okresowe czyszczenie kotłów,

§                      wymiana wkładów filtrów paliwowych,

§                      wymiana dyszy i elektrod palnika,

§                      kontrola czujników xxx,

§                      kontrola szczelności instalacji gazowych,

§                      naprawa drobnych usterek instalacji hydraulicznych,

§                      wymiana zużytych części urządzeń na nowe.

Urząd Statystyczny sklasyfikował usługę wg PKWiU:

§                      28.22.90-00.00 „Naprawa i konserwacja kotłów centralnego ogrzewania”,

§                      45.33.11-00.00 „Roboty związane z montażem instalacji centralnego ogrzewania”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy usługa obejmująca ww. czynności wykonywana w budynkach mieszkalnych objęta jest 7% stawką VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, usługi naprawy, konserwacji i serwisu kotłów c.o. zainstalowanych w budynkach mieszkalnych opodatkowane są podatkiem 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

(..)

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca zajmuje się „Naprawą, konserwacją i serwisem kotłów centralnego ogrzewania oraz urządzeń do wytwarzania ciepłej wody w kotłowniach budynków mieszkalnych jednorodzinnych, dwurodzinnych, wielorodzinnych, bloków mieszkalnych”. Z informacji zawartej we wniosku wynika, że wykonywane czynności, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), zaliczane są do następujących symboli:

§                      PKWiU 28.22.90-00.00 „Naprawa i konserwacja kotłów centralnego ogrzewania”,

§                      PKWiU 45.33.11-00.00 „Roboty związane z montażem instalacji centralnego ogrzewania”.

Podkreślić należy, iż klasyfikację ww. usług do danego grupowania zróżnicowano ze względu na rodzaj budynku, w którym jest wykonywana. I tak naprawa, konserwacja i serwis kotłów centralnego ogrzewania zainstalowanych w budynkach wielorodzinnych lub w blokach mieszkalnych oraz urządzeń do wytwarzania ciepłej wody w kotłowniach mieści się w grupowaniu PKWiU 28.22.90-00.00, natomiast naprawa, konserwacja i serwis kotłów centralnego ogrzewania zainstalowanych w budynkach jedno- lub dwurodzinnych mieści się w grupowaniu PKWiU 45.33.11-00.00.

Przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęć: konserwacja i naprawa, dlatego też należy odwołać się do przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. Nr 74, poz. 836).

Zgodnie z § 3 pkt 4 ww. rozporządzenia, konserwacja oznacza wykonywanie robót mających na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku. W myśl § 3 pkt 2 i pkt 3 cyt. rozporządzenia, naprawa główna to remont polegający na wymianie co najmniej jednego elementu budynku, z kolei naprawa bieżąca to okresowy remont elementów budynków, który ma na celu zapobieganie skutkom zużycia tych elementów i utrzymanie budynku we właściwym stanie technicznym.

Reasumując, w świetle wskazanych regulacji prawnych w odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego stwierdzić należy, iż w sytuacji, gdy Spółka wykonuje usługi polegające na naprawie, konserwacji i związanym z nimi serwisem kotłów centralnego ogrzewania zainstalowanych w budynkach mieszkalnych, powinna zastosować 7% stawkę podatku od towarów i usług. (..)

2009-11-13 10:53:33
(Moderator)
w podobnym tonie (odnośnie usług kominiarskich)

ILPP1/443-131/09-2/BD

2009.04.15

2009-11-13 11:15:25
A nie mówiłem że Marbar to złota kobitka???
2009-11-13 11:16:02
~taga
czyli wynikałby, że na naprawę klim. w domu prywatnych stawka 7%,
tylko zastanawia mnie to pkd, które pisałam
33.12.Z Naprawa i konserwacja maszyn a to nie podlega pod grupę budownictwa
(tutaj wspomniane jest o naprawie i konserwacji przemysłowych urządzeń chłodniczych i sprzętu do oczyszczenia powietrza)
bo niektóre rzeczy by nam z tego pasowały,a akurat jesteśmy przed zmianą pkd, ale jak to zaznaczymy to znaczy że naprawy i konserwację mamy nie traktować jako usługi budowlane??
zgłupiałam...
2009-11-13 12:19:17
(Moderator)

Taga, zwróciłaś uwagę, że naprawa kotłów centarlnego też ma PKWiU inne niż remontowo-budowalne?
I czytałaś co i jak dalej z tym?

2009-11-13 12:25:17
~taga
hmm tylko nie wiem jak to odnieść do nas..
2009-11-13 12:30:26
(Moderator)
ILPP1/443-131/09-2/BD
2009.04.15

Czy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług po nowelizacji z dniem 1 stycznia 2008 r. firmy mogą stosować obniżoną stawkę podatku VAT w odniesieniu do świadczonych usług kominiarskich?

(..)

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług kominiarskich.
Zgodnie z interpretacją Urzędu Statystycznego – Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych:
§                      naprawa lub wymiana drzwiczek wycierowych w przewodach kominowych, wymiana kratek wentylacyjnych przewodów wentylacyjnych, zakładanie wkładów kominowych chroniących przewody przed działaniem spalin mieści się w grupowaniu: PKWiU 45.34.32-00.00 „roboty instalacyjne pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane”, zaś
§                      konserwacja przewodów kominowych i wszelkiego rodzaju palenisk i urządzeń grzewczych, polegająca na: czyszczeniu, usuwaniu sadzy, gniazd ptaków, doszczelnianiu przewodów, kontroli drożności, udrażnianiu, łącznie z kontrolą stanu technicznego ww. przewodów mieści się w grupowaniu: PKWiU 74.70.15-00.00 „Usługi czyszczenia pieców i kominów”.
(..)

Stanowisko US:

Usługi te – jak wskazuje Podatnik – zgodnie z interpretacją Urzędu Statystycznego, mieszczą się w następujących klasyfikacjach:
§                      PKWiU 45.34.32-00.00 „roboty instalacyjne pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane”, do których należy naprawa lub wymiana drzwiczek wycierowych w przewodach kominowych, wymiana kratek wentylacyjnych przewodów wentylacyjnych, zakładanie wkładów kominowych chroniących przewody przed działaniem spalin,
§                      PKWiU 74.70.15-00.00 „usługi czyszczenia pieców i kominów”, do których zalicza się konserwację przewodów kominowych i wszelkiego rodzaju palenisk i urządzeń grzewczych, polegającą na: czyszczeniu, usuwaniu sadzy, gniazd ptaków, doszczelnianiu przewodów, kontroli drożności, udrażnianiu, łącznie z kontrolą stanu technicznego ww. przewodów.
Wobec powyższych regulacji prawnych oraz w odpowiedzi na zadane we wniosku pytanie tut. Organ stwierdza, że zarówno świadczone przez Wnioskodawcę usługi kominiarskie, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 74.70.15 „usługi czyszczenia pieców i kominów”, mieszczące się w zakresie pojęć konserwacji i remontu obiektów budownictwa mieszkaniowego, jak i usługi kominiarskie, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 45.34.32-00.00 „roboty instalacyjne pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane”, mieszczące się w definicji robót budowlanych – podlegają opodatkowaniu wg preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7%, pod warunkiem, że są dokonywane w obiektach budownictwa mieszkaniowego lub w lokalach mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych, bądź w budynkach instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych (PKOB 1264).
Nadmienia się, że usługi kominiarskie polegające jedynie na okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych, spalinowych i wentylacyjnych czy dokonywaniu odbiorów kominów w nowo wybudowanych budynkach, nie mieszczą się w definicji „remonty i roboty budowlano-montażowe oraz konserwacyjne”, nie należą również do robót budowlanych. Zatem do tego rodzaju usług należy zastosować stawkę podstawową, tj. 22%, niezależnie od tego, w jakich obiektach są wykonywane. (..)
2009-11-13 12:31:36
(Moderator)
hmm tylko nie wiem jak to odnieść do nas..

a usługi w zakresie wykonania instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej  -  JAK sklasyfikujesz?
2009-11-13 12:36:13
~taga
no to w sumie nie wiem czy naprawy klim. traktować zarówno jako usługę budowlaną jeżeli to będzie w jakieś firmie czy budynku mieszkalnym?
2009-11-13 12:37:26
~taga
instalacje dajemy jako budowlane zarówno dla firm jak i prywantych
2009-11-13 12:40:41
(Moderator)
i nie widzisz zbieżności z tymi usługami w interpretacjach  a Twoimi?
2009-11-13 12:49:32
~taga
nie rozumiem:(
2009-11-13 12:53:18
(Moderator)

43.22.Z

Podklasa ta obejmuje wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, klimatyzacyjnych.

Podklasa ta obejmuje wykonywanie w budynkach i budowlach:

• instalacji systemów grzewczych (elektrycznych, gazowych i olejowych),
  •  instalacji pieców, wieży chłodniczej,
  • instalacji nieelektrycznych kolektorów słonecznych,
  • instalacji wodno-kanalizacyjnych i sanitarnych,
  • instalacji wentylacyjnych, klimatyzacyjnych,
  • instalacji gazowych,
  • instalacji przewodów doprowadzających parę,
  • instalacji przeciwpożarowych systemów zraszających,
  • instalacji systemów zraszania trawników,
  • instalacji przewodów.

Podklasa ta nie obejmuje:

• wykonywania instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego, sklasyfikowanej w 43.21.Z. 

Wg starej klasyfikacji:
PKWiU
45.33.12 Roboty związane z instalacją wentylacyjną i klimatyzacyjną

PKWiU 45.33.11-00.00 „Roboty związane z montażem instalacji centralnego ogrzewania”.
PKWiU 45.34.32-00.00 „roboty instalacyjne pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane”,
2009-11-13 12:54:02
(Moderator)
nie rozumiem:(

Więc spokojnie to przeczytaj raz jeszcze
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl