UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 5
podatek od nieruchomości (kpir - moment księgowania w koszty)
(Kategoria: Brak)
2008-08-20 14:08:15
(Moderator)
Było parę prób dyskusji w tym temacie.

Mówimy o kpir i metodzie uproszczonej.

Ja decyzji z UM z naliczonymi ratami, nie traktowałam jako dowodu księgowego
Księgowałam poszczególne raty (w dniu przelewu), sporządzając dokument księgowy (jako "datowej" podstawy do księgowania)

Wczytuję się w rozporządzenie kpir :

§ 12
3. Podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe, którymi są:
1) faktury VAT, w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące, zwane dalej "fakturami", odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach, lub
2) inne dowody, wymienione w § 13 i 14, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej: (..)

Lecę do § 13 i 14:

§ 13 Za dowody księgowe uważa się również: 1) dzienne zestawienia dowodów (faktur dotyczących sprzedaży) sporządzone do zaksięgowania ich zbiorczym zapisem;
2) noty księgowe, sporządzone w celu skorygowania zapisu dotyczącego operacji gospodarczej, wynikającej z dowodu obcego lub własnego, otrzymane od kontrahenta podatnika lub przekazane kontrahentowi;
3) dowody przesunięć;
4) dowody opłat pocztowych i bankowych;
5) inne dowody opłat, w tym dokonywanych na podstawie książeczek opłat, oraz dokumenty zawierające dane, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2.

(to ostatnie podkreślone mnie leciutko zastanawia, ale nie przekonuje)

§ 14. (..)
1) zakupu, bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produktów roślinnych i zwierzęcych(..)
2) zakupu od ludności, (..), surowców roślin zielarskich i ziół (..) i grzybów
3) wartości produktów roślinnych i zwierzęcych (..)
4) zakupu w jednostkach handlu detalicznego materiałów pomocniczych;
5) kosztów diet (..)
6) zakupu od ludności odpadów poużytkowych(..)
7) wydatków związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą(..)
8) opłat sądowych i notarialnych;
8a) opłaty skarbowej (..)
9) wydatków związanych z parkowaniem samochodu (..)

niezbyt wyraźnie to widzę, może trzeba przetrzeć szkła.

Wiem, że KIP stoi na stanowisku, by księgować decyzję jako dokument księgowy, pod datą jej (dokumento-decyzji) wystawienia.
Czy uważacie, że taka decyzja jest dokumentem księgowym?
Dla mnie to bardziej takie wyliczenie, niż rachunek.
Dowód księgowy sporządzam, więc czuję się "czysta" formalnie.
Jakoś mam opory wewnętrzne, by księgować decyzję jednorazowo. No, chyba, żebym zapłaciła całość od razu.

słonecznie:)

To samo chyba będzie z polisami OC, podatkiem od środków transportu.

Powinnam się reformować, czy trwać na swoim stanowisku?
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 3 4 5 - Następna - Ostatnia

2008-08-20 14:24:01
Widzę, że podatki masz już rozliczone? :):)

Robię tak samo jak Ty. Decyzję mam upiętą i po każdej zapłacie zapisuję na niej numer księgowy dokumentu zapłaty.
Podobnie postępuję z polisami.

Też nie wiem, czy to nie jest z mojej strony zbyt ostrożne.
2008-08-20 14:25:13
(Moderator)
Widzę, że podatki masz już rozliczone? :):)

a co to są podatki??
;-);-)

2008-08-20 14:26:25
~jack
Ja też robię tak samo, bo uważam, że wydatek z tytułu podatku od nieruchomości jest poniesiony z chwilą zapłaty.
2008-08-20 14:38:33
(Administrator)

A czym, Marzenko, KIP uzasadnia swe zdanie? Moim zdaniem zapis par 12 ust. 3 pkt 2 lit b rozporządzenia, a szczególnie znamienne - znowu moim zdaniem:)) - określenie "dokonania operacji gospodarczej" wszystko wyjaśnia.

2008-08-20 14:43:05
no to większość z nas tak robi, bo ja też:)
miłego dzionka :)
2008-08-20 14:43:32
(Moderator)

KIP podpiera się art.22.6b
Tylko.

2008-08-20 14:53:11
(Moderator)
W sumie należałoby być konsekwentnym (z tym 22.6b), ale przecież się nie da.
Choćby wynagrodzenia, ZUSy.
Zresztą jestem konsekwentna - sporządzam dokument do księgowania (pod odpowiednią datą), nie?
2008-08-20 14:55:38
 ...no to większość z nas tak robi, bo ja też:)...

I ja też tak robię.

Mam w exelu utworzoną tabelkę, w której wpisuje kwoty z decycji , polis, nakazów oraz terminy płatności, po zapłacie wpisuje datę przelewu oraz nr PK (księgi handlowe) a dla KPiR nr DW.
2008-08-20 15:02:08
~angelika
Jestem za ujmowaniem podatku od nieruchomości wg decycji jednorazowo, to samo polisy ubezpieczeniowe. Art. 22.6b wg mnie wymienia zewnętrzne dowody a nie te wystawione przez Was (dowody wewnętrzne). Poprzez zmnianę dokonaną w ustawie od osób fizycznych od 2007 r. ustawodawca uniezależnił ujmowanie kosztu od momentu zapłaty. Marbar - wynagrodzenia i Zusy są wymienione jako niestanowiące koszt póki nie zostaną zapłacone czyli to inna bajka.
2008-08-20 15:12:52
Izba Skarbowa w Opolu, PF-I/4180-0005/07/TE, 2007.09.11.

"Podatnik stosujący metodę kasową dla ujmowania kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów powinien ewidencjonować koszty (poza zakupem materiałów podstawowych i towarów handlowych) w dniu, w którym podatnik wszedł w posiadanie dowodu stwierdzającego zdarzenie gospodarcze stanowiące podstawę zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i z którego wynika zobowiązanie do zapłaty z tego tytułu określonej kwoty pieniężnej. Bez znaczenia pozostaje przy tym kiedy i w jakiej formie (raty, kompensata, odroczony termin płatności) nastąpi zapłata należności objętej tym dokumentem."
Ceń słowa. Każde może być twoim ostatnim. (S.J. Lec)
2008-08-20 15:35:34
Sposób ujęcia kosztu uzależniony jest po pierwsze, od rodzaju prowadzonej ewidencji ( KPiR lub księgi rachunkowe) ,a po drugie, od przyjętej metody rozliczania kosztów.

Zmiana przepisów, która nastąpiła w 2007 roku wprowadziła podział na koszty bezpodnio związane z przychodami i inne ( pośrednie)
Zakwalifikowanie kosztu do jednej z kategorii decyduje o momencie rozliczenia kosztu.

Koszty pośrednio związane z przychodami, moim zdaniem należy potrącac w dacie ich poniesienia.

Ustawodawca nie określił innej definicji dnia poniesienia KUP, to art. 22 ust.6b ma zastosowanie do wszystkich
podatników prowadzących KPiR.

W tej sytuacji Angelika ma rację, że prawidłowe będzie księgowanie decycji , polisy czy nakazu zapłaty jako  koszt w dacie wystawienia dokumentu.

Jak już pisałam, ja księguję w koszty w dacie zapłaty - hmmmm?
2008-08-20 15:51:14
~angelika
Prowadząc księgę metodą memoriałową też nie należy się sugerować zapłatą. W przypadku podatku od nieruchomości będzie to też jednorazowo ale dlatego, że dotyczy to okresu 1 roku. Natomiast polisę ubezpieczeniową zawartą np. w lipcu 2008 na jeden rok zaksięgowałabym: 1/2 polisy w roku 2008 w lipcu oraz 1/2 polisy w styczniu 2009 - czyli stosownie do okresu (roku) którego polisa dotyczy. Zapłata mnie nie interesuje.
2008-08-20 16:19:50
(Moderator)
Stawiałam na Marka lub Meg jesli chodzi o veto:)))
A Tu Zbyszek:)
I Angelika:)

Podatnik stosujący metodę kasową dla ujmowania kosztów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów powinien ewidencjonować koszty (poza zakupem materiałów podstawowych i towarów handlowych) w dniu, w którym podatnik wszedł w posiadanie dowodu stwierdzającego zdarzenie gospodarcze stanowiące podstawę zapisu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów i z którego wynika zobowiązanie do zapłaty z tego tytułu określonej kwoty pieniężnej. Bez znaczenia pozostaje przy tym kiedy i w jakiej formie (raty, kompensata, odroczony termin płatności) nastąpi zapłata należności objętej tym dokumentem

ok, ok to jasne
Problem jednak w tym, czy to-to  (decyzję) traktować jako dokument  księgowy?
Czy ona dokumentuje dokonanie operacji gospodarczej?
Czy operacją gospodarczą jest sam wymiar (naliczenie) podatku przez UM?

Jakoś się waham przed zaksięgowaniem całości....
W sumie (tak czy siak) zamknie się w jednym roku podatkowym, ale chodzi o czystość zapisów kpir.

ps. Fakt Angelika, że z ZUSami i wynagrodzeniami nie był to trafny argument, właśnie ze względu na wyłaczenia art.23

2008-08-20 16:40:11
(Administrator)
Nie przekonał Cię mój argument, że dezycja taka dowodem księgowym nie jest?
2008-08-20 16:47:41
~angelika
Odpowiedź Ministra Finansów na temat momentu poniesienia kosztu:
"...za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Innej definicji dnia poniesienia kosztu uzyskania przychodów w odniesieniu do podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera."

Nie mamy prawa posługiwać się datą zapłaty. Mówi o tym Ustawa, rozporządzenie jest rangą niższe.
Co więcej nie trzeba płacić podatku od nieruchomości aby móc zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodów.
2008-08-20 16:52:21
(Moderator)

Tak sobie dumam, że naliczone odsetki od zobowiazań (w tym od kredytów, pożyczek) stają się kosztem dopiero w momencie zapłaty.
A są naliczone.
Tak jak ten podatek.

I widzisz OOOlenku, nadal się waham, nadal pewności nie posiadam.
W sumie o bele jaką kasę chodzi, bo to grosze w stosunku do całorocznych wydatków.
Ale zasiała się we mnie niepewność, stąd post
Zawsze to okazja do pogadania
;-)

2008-08-20 16:56:16
(Moderator)
O, Angelika błyskawica:)

Nie mamy prawa posługiwać się datą zapłaty

tak ogólnie i owszem. To wiadomo od prawie dwóch lat:)

Ale wyjątki są.

Uważasz, że mogę dostać po uszach od USmiechniętego, gdy zobaczy, że księgowałam dowodami pod datami wpłat rat podatku?
RMyslę, że raczej nie.
2008-08-20 17:06:53
~angelika
Przykład z odsetkami jest ten sam co z wynagrodzeniem i Zusem.

Przecież ustawodawca nie mógł wymienić wszyskich dokumentów w art. 22.6b. Dlaczego tak łatwo Wam jest przestawić się na stosowanie daty dokumentu jako momentu poniesienia kosztu odnoście faktur (rachunków) i nie stosujecie tego konsekwentnie do tych innych - niewymnienionych wprost. :) Taka mała podatkowa nietoleracja?

:) Nie wiem Marbar czy dostaniesz po uszach. Zamnkie się w roku.

Ale:
Przykład. Prowadzenie księgi metodą uproszczoną. Polisa roczna od lipca 2008 powinna być w kosztach lipca 2008. Natomiast została zaksięgowana w dacie zapłaty: dwie raty, lipiec 08 i styczeń 09. Czy rata w styczniu 09 jest kosztem skoro powinna być kosztem 08? Na podstawie czego z ustawy byłaby kosztem stycznia 09?
2008-08-20 17:14:22
~angelika
"Nie przekonał Cię mój argument, że dezycja taka dowodem księgowym nie jest?"

Oleńko, nie mam potrzeby schodzenia niżej (z ustawy do rozporządzenia) skoro w tym zakresie mam napisane jak postępować w art.22.6b.

Nie wiem jak to się zmieniało na przestrzeni lat - nie analizowałam tego - ale może zmiany od 2007 w ustawie "rozeszły" się z tym co jest napisane w rozporządzeniu.
2008-08-20 17:33:57
(Moderator)
Dlaczego tak łatwo Wam jest przestawić się na stosowanie daty dokumentu jako momentu poniesienia kosztu odnoście faktur (rachunków) i nie stosujecie tego konsekwentnie do tych innych - niewymnienionych wprost. :)

Taka mała podatkowa nietoleracja?

Chyba raczej duże przyzwyczajenie... garb z przeszłości
:))))
2008-08-20 17:35:13
(Moderator)
Tym bardziej, że przecież księguję w dacie dokumentu
Tyle, że nie decyzji:)))
2008-08-20 17:39:17
~angelika
Ha, ha. Może. Zaczęłam prowadzić księge i w ogóle poznałam co to za twór w kwietniu 2007. Jestem naszpikowana nowymi opracowaniami odnośnie prowadzenia księgi. To by wyjaśniało mój upór w temacie :)
2008-08-20 17:51:35
~angelika
Czego Ci brakuje w takiej decyzji, że dyswkalifikujesz to jako dokument?
2008-08-20 18:01:07
(Administrator)

"Oleńko, nie mam potrzeby schodzenia niżej (z ustawy do rozporządzenia) skoro w tym zakresie mam napisane jak postępować w art.22.6b."

angelika, ja nie mówię o dacie księgowania. Rozważamy z marbarką, czy owa decyzja może (lub nie) być dowodem księgowym. Moim zdaniem nie może być. A brakuje mi drobnostki: wynikającej z zapisy par. 12 ust. 3 pkt lit b "daty lub okresu dokonania operacji gospodarczej".

2008-08-20 18:04:32
~angelika
A rachunek taką datę ma?
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 3 4 5 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl