UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 2
kosiarka ciągnik stawka amortyzacji
(Kategoria: Brak)
2008-08-15 16:01:52
~kalia
Jaka powinna być stawka amortyzacji dla kosiarki ciągnika do koszenia trawników?
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

2008-08-16 20:50:37
KŚT: 746 "Ciągniki".
Stawka amortyzacji przypisana do tej grupy KŚT w ustawie o podatku dochodowym wynosi 14%.
Nie zas­ta­nawiaj się nad prob­le­mem, myśl o jego rozwiązaniu.
2008-08-17 16:21:52
dla kosiarki ciągnika

czy to tylko kosi, znaczy, czy to jedno urządzenie?
czy jest to ciągnik i do tego "przyczepia" się kosiarkę?
miłego dzionka :)
2008-08-17 16:41:46
Żeby uszczegółowić - podany przeze mnie symbol KŚT i stawka amortyzacji dotyczy ciągników rolniczych, rozumianych jako pojazdy silnikowe skonstruowane do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych, ziemnych lub ogrodniczych. Tak zrozumiałem zapytanie. Howgh!
2008-08-17 17:44:32
Howgh!Zbyszku:)
miłego dzionka :)
2008-08-17 20:16:20
~kalia
2008-08-17 20:17:12
~kalia
to jeżdzi ale w zasadzie to nie ciągnik tylko tak na fakturze napisano, służy do koszenia trawników tyle że się na tym siedzi
2008-08-17 20:20:33
~kalia
Tak myślę, że taka sama pewnie grupa jak dla kosiarek spalinowych pchanych, ale być może się mylę. Dla kosiarek ręcznych tez nie znam stawki amortyzacji. Moze Ktos mi podpowie?.
2008-08-17 20:34:48
Może podgrupa "59" - Maszyny, urządzenia i narzędzia rolnicze i gospodarki leśnej ?
Rodzaj - "591" -maszyny i urządzenia pielęgnacyjne - stawka 14%
2008-08-17 20:51:58
Nie ryzykowałbym, jeżeli ów ciągnik nie ma zastosowania w rolnictwie i gospodarce leśnej. Klasyfikacja zastrzega bardzo wyraźnie konieczność odrębnego traktowania ww. grupy.

Grupa 746 wydaje mi się całkiem stosowna. Cytat z KŚT dotyczący ciągników w tej grupie:
ciągniki rolnicze; wchodzą tu pojazdy silnikowe skonstruowane do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych, ziemnych lub ogrodniczych. Ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep.

Po co komplikować? Tym bardziej, że stawka amortyzacji jest identyczna.
To mówię Wam Ja - mgr inż. ZbychD.
2008-08-18 12:22:54
To mówię Wam Ja - mgr inż. ZbychD.

No to ja ( nie) mgr inż. Mirasek -  jestem za - " 746" skoro to kosiarko - ciągnik. ;-))

2008-08-18 12:40:34
~jack
A ja jestem za 591" -maszyny i urządzenia pielęgnacyjne - stawka 14%, bi ta kosiarka to chyba nie do koszenia łąk tylko do pielęgnacji trawników.
2008-08-18 13:03:11
Podgrupa '59' obejmuje maszyny, urządzenia i narzędzia rolnicze i gospodarki leśnej. Rodzaj '591' występuje w ramach rozwinięcia tej podgrupy. Czyli nie byłoby słusznym zakwalifikowanie do tego rodzaju kosiarki służącej do pielęgnacji trawników, leżących poza sferą zawodowego zainteresowania rolników i leśników.
2008-08-18 13:57:01
~jack
W mojej KŚT jest napisane, że grupa 592 - maszyny i urządzenia pielęgnacyjne obejmuje maszyny i urządzenia z grupowania 29.32.20 PKWiU - a w PKWiU są Kosiarki do pielęgnacji trawników, parków i terenów sportowych. Zatem jeśli to nie jest kosiarka do koszebnia łąk , to powinna być tu sklasyfikowana. Grupowanie to obejmuje (w pkwiu) zarówno kosiarki samobieżne jak i ciągnikowe przyczepione i wiele wiele innych.
2008-08-18 14:47:05
Klasyfikacja Środków Trwałych jest systematyką. W związku z tym w podgrupie 59 muszą znajdować się wyłącznie maszyny, urządzenia i narzędzia rolnicze i gospodarki leśnej. Wymienię kolejno rodzaje mieszczące w ramach podgrupy 59:

590 Maszyny i narzędzia uprawowe
591 Maszyny i urządzenia do siewu, sadzenia, nawożenia i deszczowania
592 Maszyny i narzędzia pielęgnacyjne
593 Maszyny i urządzenia do ochrony roślin
594 Maszyny i urządzenia do zbioru ziemiopłodów
595 Maszyny i urządzenia omłotowe, suszarnie i urządzenia pomocnicze
596 Maszyny i urządzenia do czyszczenia, sortowania i zaprawiania ziemiopłodów
597 Maszyny i urządzenia do przetwórstwa paszowego
598 Maszyny oraz urządzenia do chowu i hodowli zwierząt

Trudno, moim zdaniem, dyskutować z obowiązującą systematyką. Logika grupowania jest aż nadto wyraźna.

Zresztą, w warunkach istnienia trudności z zaklasyfikowaniem rzeczy do rodzaju wg KŚT, można zwrócić się o pomoc do GUS - zajmuje się tym Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.
2008-08-18 14:59:09
~jack
W KŚT nie bez znaczenia jest wskazywanie na PKWiU, jest ono po to, żeby ułatwić prawidłowe sklasyfikowanie środka trwałego. Przy grupowaniu 592 Maszyny i narzędzia pielęgnacyjne jest wskazanie pomocnicze do sklasyfikowania - czyli PKWiU i tam są te kosiarki. Natomiast przy 746 nie ma PKWiU dotyczącego kosiarek. Nie rozumię dlaczego tak jednoznacznie zidentyfikowany środek trwały nie może być twoim zdaniem sklasyfikowany jako 592 tylko 746.
2008-08-18 15:15:06
Ano dlatego, że zgodnie z zapytaniem inicjującym wątek - ciągnik-kosiarka służyć ma pielęgnacji trawników, a zatem będzie funkcjonował poza rolnictwem i gospodarką leśną, czyli nie może być, moim zdaniem, sklasyfikowany w ramach podgrupy 59, obejmującej maszyny, urządzenia i narzędzia rolnicze i gospodarki leśnej.
Duży nacisk kładziesz, Jacku, na określenie urządzenia jako kosiarki, gdy w istocie urządzenie jest ciągnikiem, a właściwie maszyną samobieżną przystosowaną do koszenia trawników.
2008-08-18 15:16:01
~Meg
Jack ma rację upierając się, że "W KŚT nie bez znaczenia jest wskazywanie na PKWiU, jest ono po to, żeby ułatwić prawidłowe sklasyfikowanie środka trwałego".
BTW - siegnąłeś do właściwego dla celów fiskalnych PKWiU, jack? :-)

PS. Wg PKWiU usługi zagospodarowania terenów zielonych (w tym mieści się zakładanie i utrzymanie trawników także na terenach miejskich) mieszczą się w grupowaniu 01.41 "usługi w zakresie rolnictwa" :-)
Mam interpretację GUS, wg której koszenie traw/trzcin na wałach przeciwpowodziowych, terenach przylegajacych do budowli hydrotechnicznych (śluzy, jazy), poboczach dróg też mieści się w tym grupowaniu, jako usługi w zakresie rolnictwa... :-)
2008-08-18 15:33:30
Czyli okazuje się po raz kolejny, że prawda leży pośrodku.
Jeżeli przy pomocy ciągnika-kosiarki wykonujemy usługi rolnicze - to symbol rodzaju KŚT 592 jest uprawniony. I tak decyduje przeznaczenie rzeczy.

Na szczęście stawka umorzenia i amortyzacji pozostaje bez zmian.
2008-08-18 15:56:24
~Meg
Wiesz Zbychu... w tym przypadku ja generalnie nie wiem przy czym się upieram :-D (jakoś nie kręci mnie ten temat, a zagadałam na zasadzie raczej luźnych skojarzeń).
Jednak kiedy przyjmę założenie, że w pytaniu chodzi o tzw. kosiarkę siedziskową (producenci lubią nazywać je "traktorki") to raczej składniałabym się do 592, a przeznaczenie tej rzeczy uznałabym za drugorzędne.
592 z uwagi na:
- powiązania z PKWiU (o ile jack prawidlowo ustalił)
- w 746 jest mowa o środkach TRANSPORTU (POJAZDACH silnikowych). Mają być "skonstruowane do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych, ziemnych lub ogrodniczych" (np. broną, włókiem (chyba tak to się nazywa - nie pamiętam :-D), pługiem etc.), albo do ciagnięcia przyczep.
Z takiej kosiarki z siedziskiem żaden pojazd silnikowy, żaden środek transportu (nie to przeznaczenie, nie ta konstrukcja - a właśnie tymi ktyteriami mamy się kierować przy zaliczaniu śt do grupy 7). Nie jest też skonstruowana do używania łącznie ze "sprzętem do prac rolnych (...)" (może mieć jedynie wymienne elementy osprzętu).

"Na szczęście stawka umorzenia i amortyzacji pozostaje bez zmian" - tak :-)
(jak ja nienawidzę klasyfikacji statystycznych!!)

2008-08-18 16:21:15
Nie do końca, Meg, zgodziłbym się, że ten traktorek nie pełni funkcji środka transportu. Jest to pojazd silnikowy niewątpliwie - jeździ i ma silnik. Służy do przemieszczania (ciągnie) zamontowanej kosiarki (sama nie jeździ), a także d... obsługującego maszynę kosiarza.

Zresztą, nie ma o co kopii kruszyć. Niemniej - na przyszłość - w wypadku podobnych wątpliwości, które mogłyby decydować o wysokości stawki amortyzacji - zalecałbym skorzystanie z usług Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.
2008-08-18 16:42:52
Jeżeli to np: kosiarka ciągnikowa - PKWiU

29.32.31-53.00 - Kosiarki ciągnikowe rotacyjne

29.32.31-55.00  - Kosiarki ciągnikowe pozostałe

29.32.31-70.00 - Kosiarki pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane

ta kosiarka -traktorek, bardziej jednak pasuje mi do rodzaju " 591"
a nie do  " 746" .
Pierwsza odpowiedź jest jednak - "najczęściej" prawidłowa. 

Stawiam na rodzaj " 591"

2008-08-18 16:46:10

To znaczy: Stawiam na "592"- maszyny i urządzenia pielęgnacyjne

2008-08-18 17:06:25
Odważnym proponuję ustalenie rodzaju i symbolu KŚT identycznego 'traktorka' różniącego się od maszyny, nad którą znęcaliśmy się wyżej, tym, że zamiast przystawki koszącej trawę ma przystawkę służącą sprzątaniu chodników w miastach oraz myciu posadzek w większych obiektach handlowych. "592" to już nie będzie.
2008-08-18 18:32:00
Bo nie jest to maszyna pielęgnacyjna z podgrupy "59"  a raczej podgrupa "58" Maszyny do robót ziemnych, budowlanych i drogowych( dla  utrzymania dróg )

2008-08-18 19:05:24
Celowo wybrałem tego rodzaju maszyny, Mirasku. Aby można było rozważać prawidłowość wyboru podgrupy "58" dla maszyny do sprzątania chodników w mieście. Ktoś może się upierać, że czyszczenie chodnika mieści się w pojęciu 'roboty drogowej'.
Kompletny klops będzie z szukaniem miejsca w grupie 5 KŚT dla 'traktorka' zmywającego posadzkę w supermarkecie. Jeśli nie może to być grupa 7, to pozostanie nam jak wytrych - grupa 8.
Ot, problem 'traktorka'. Niby to jeździ, a pojazdem podobno nie jest.
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl