UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 2 z 2
Towar na użytek własny i towar zniszczony
(Kategoria: Brak)
2008-02-06 12:42:35
~elak
Kupuję towar do sprzedaży, jeżeli ktoś kupi ode mnie to ok wystawiam rachunek a jeżeli ten towar kupiony hurtowo część wezmę dla siebie, na użytek własny, to jak mam to zapisać?? Czy tez wystawić sobie rachunek z ceną hurtowa? A jak zapisać towar, który uległ zniszczeniu? Chodzi o to aby w bilansie rocznym wszystko mi się zgadzało.

ElaK
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

2008-12-17 11:27:51
(Administrator)

Kierka, przepis art. 7 ust. 2 ustawy o VAT stanowi, że w zakresie podatku VAT skutki podatkowe wywołuje przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszeń - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Oznacza to, ze czynność tę należy opodatkować (pomijam, w tym momencie przekazanie towarów na potrzeby pracowników wynikajace z obowiązku narzuconego przepisami kodeksu pracy).

Czynności podatnika, wynikające z przekazania towarów na potrzeby własne lub pracowników (jeżeli towary przekazywane są im z własnej woli pracodawcy), są nastepujące:
1. W myśl art. 106 ust. 7 ustawy o VAT należy wystawić fakturę wewnętrzną, w której wykazany będzie podatek należny. Obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wydania towarów. Jeżeli podatnik wielokrotnie przekazuje towar na potrzeby własne może wystawić jedną zbiorczą fakturę wewnętrzną. Zgodnie z brzmieniem art. 29 ust. 10 ustawy o VAT podstawą opodatkowania towarów przekazywanych na własne potrzeby jest cena nabycia towarów.
2. Kolejną czynnością jest sporządzenie dodatkowego zestawienia z wyszczególnieniem w nim nazwy towarów, jednostki miary, ilości, ceny jednostkowej netto (zakupu), wartości netto, wartości VAT oraz wartości brutto. Zestawienie takie będzie potrzebne do wykonania czynności nr 3,
3. Wyksięgowanie towaru z kol. 10. Podstawą do wyksięgowania powinien być stosowny protokół, do którego załącznikiem bedzie zestawienie.
4. Zaewidencjonowanie przekazanego towaru w kol. 13. Podstawą jest również protokół,
5. W kol. 16 dobrze byłoby odnotować numery faktur dokumentujących zakup przekazanego towaru. Osobiście jestem zwolennikiem ujęcia tego w protokole.

2008-12-17 11:39:53
~kierka
Oleńku bardzo dziękuję.
2008-12-17 16:42:20
Zrozumiałam, że masz to na koncie 40x - zużycie materiałów - całą kwote 300zł

Strono czarne Ct -  koryguje zapis ( wyksięgowanie kwoty kosztów które uznałaś za NKUP)
Np;
Zaksięgowałaś na koncie zużycie materiaów kwotę 300 zł i pod.66 zł brutto 366 zł

Dt - 40x / 300 zł
Dt  - 222/  66 zł
366 zł Ct - 202 xx

teraz chcesz to wyksięgowac z kosztów i zaksięgowac na właściwe konto
to wyksięgowujesz przez odwrotnośc zapisu i zapis techniczny celeme zachow.czystości obrotów
oraz zapis prawidłowy

Wyksięgowanie  - Ct  40x - 300 zł
Zapis techniczny - Dt - 400x 300 zł / Ct - 40x 300 zł storno czerwone ( z minusem) i już się pozbyłaś tego błędnego zapisu CZYSTO na koncie .

Zapis prawidłowy
Dt 40xx - 300 zł  ( właścwe konto)
2008-12-17 13:42:24
~Bambo
Kh, VAT, pdof
Może mnie też ktoś pomoże. Wiem, że w myśl art. 23 updof nie stanowią kup koszty poniesione w związku z wyprodukowaniem produktów przekazanych w formie darowizny.
Muszę więc z kosztów wyksięgować te, które ponieśliśmy produkując wyroby-produkty. Jak mam to zaksięgować w kh?
Na te koszty składają się: materiały, energia elektr, woda, wynagrodzenia itd. Którego konta użyć, przecież nie sposób tego kosztu rozbijać - jest to wartość raptem 300,00 netto.

Proszę o pomoc....
2008-12-17 14:03:04
~Bambo
Może ktoś sprawdzi, czy mogę to tak zaksięgować:

Dt 761 pozostałe koszty operacyjne (nkup) 66,00
Ct 222 Vat należny 66,00

Dt 4x zużycie mat. nkup 300,00
Ct 4x zużycie mat. kup 300,00

Dt 4x zużycie mat. kup -300,00
Ct 4x zużycie mat. kup -300,00

Czy mogę wyksięgować całość z konta zużycie materiałów, jeżeli stanowią one przeważającą część kosztów wyprodukowania darowanych produktów???

Proszę o radę!!!
2008-12-17 14:15:57
~Bambo
Będę uparta jak Kierka... :)
2008-12-17 14:50:36
~Bambo
Cierpliwie, a właściwie już ..... niecierpliwie czekam...
2008-12-17 14:51:55
Pytasz Bambo jak wyksięgowac z KUP wartośc materiałów, które nie powinny byc zaliczane do KUP?
2008-12-17 14:59:03
~Bambo
W momencie zaliczenia w koszty tych materiałów nie wiedziałam, że wykonane z nich produkty będą przekazane w formie darowizny. Dlatego poszły w kup. W momencie sprzedaży byłyby przychodem i zapłacilibyśmy pod.doch.
Natomiast w momencie darowizny "wszystkie składowe" tych produktów powinnam wg KIP (art. 23 updof) wyksięgować podatkowo z kosztów.
Nie wiem czy mnie zrozumiałaś, ale bardzo się starałam...
Pozdr.
2008-12-17 15:23:54
Nie wiem czy mnie zrozumiałaś, ale bardzo się starałam...

Bardzo się postarałas - hihihihi jak k....e na rowie ;-))))

Piszesz, że jest to kwota 300 zł ( na podstawie jakiegoś zestawienia )
Masz to w KUP zużycia materiałow na koncie - 40x

Moim zdaniem należy to wyksięgowac zapisem:

Ct -40x 300 zł ( storno czarne)
Dt -40x / Ct- 40x  300zł ( storno czerwone) zapis techniczny celem zachowania czystości obrotów.

Zapis prawidłowy na konto 40x - zużycie materiałów NKUP
Dt 40x - 300 zł

A co to za kwota 66 zł ??? i ten dekret?

Dt 761 pozostałe koszty operacyjne (nkup) 66,00
Ct 222 Vat należny 66,00
2008-12-17 15:39:50
~Bambo
Dziękuję serdecznie.
To 300,00 netto to mam na f-rze wewnętrznej.
66,00 to VAT- doszłaś sama do tego.
Wytłumacz mi proszę jeszcze to storno czarne???
Wiem, że powinnam to wiedzieć, ale ... nie wiem-po prostu.
Jeżeli zaksięguję
Ct -40x 300 zł ( storno czarne)
to w korespondencji z jakim kontem ???

Piszesz:
"Masz to w KUP zużycia materiałow na koncie - 40x"
Otóż nie, wcześniej napisałam:
Na te koszty składają się: materiały, energia elektr, woda, wynagrodzenia itd. Którego konta użyć, przecież nie sposób tego kosztu rozbijać - jest to wartość raptem 300,00 netto.


Czy to co przedstawiłam wyżej (g.14.03) jest poprawne???

Dzięki za zainteresowanie:)

2008-12-17 16:47:33
~Bambo
Bardzo dziękuję!!!
2008-12-17 16:48:34

Podajesz dekret: post z godziny 14:03

Ct 4x zużycie mat. kup 300,00
Czyli coś wyksięgowujesz ( masz zapis odwrotny)

Dt 4x zużycie mat. kup -300,00
Ct 4x zużycie mat. kup -300,00

Tutaj widzę zapis techniczny...

Jakie rozumiesz przez to konto skoro korygujesz zapis na nim?
 

2008-12-17 16:56:13
~Bambo
No właśnie, podałam konto materiałów , ale nie wiem czy tak może być???
Czy może trzeba te koszty rozdzielać???
Myślę, że kierując się zasadą istotności - może tak zostać - tylko konto zużycie materiałów.
2009-01-13 15:41:58
a dlaczego zaewidencjonowanie w kol. 13 skoro to jest przekazane na rzecz właściciela a nie firmy (chodzi mi o wypowiedź Oleńka z 17.12). czy nie należy tylko wystornować z kol. 10??
2009-01-13 15:57:11
~kierka
Karolka wiesz że jesteś wielka ?

A temat interesujący, bo sama dumam właśnie nad tym.
2009-01-13 20:47:02
kochani podpowiedzcie, czy dobrze myślę, pozdrawiamy dwupak
2009-01-15 21:33:46
~delfinki
hop
2009-01-19 11:33:19
~kierka
a proszę o jeszcze jedną odpwiedź - czy przy WNT postępuje my identycznie, tzn. towar przekazany na cele osobiste ale pochodzi z wnt
2009-01-19 11:34:36
~kierka
bo tu nam sie w zasadzie vat zeruje...jako nalezny i naliczony
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia


Autor:
Odpowiedź:

Warning: filemtime() [function.filemtime]: stat failed for /home/virtual/olenk/www/taxall/img/botcheck/b74634535e619b2cbba1e8ac984143b8.png in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 604

Warning: unlink(img/botcheck/b74634535e619b2cbba1e8ac984143b8.png) [function.unlink]: Nie ma takiego pliku ani katalogu in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 607
Potwierdź kod z obrazka:



Forum podatkowe "Oleńka"


taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl