UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 2 z 2
Spis z natury-uszkodzony towar
(Kategoria: Brak)
2008-01-10 20:32:46
~Jarus
Witam. Podczas spisu z natury stwierdziliśmy towar który już nienadaje się do handlu. Czy należy sporządzić "protokół zniszczenia towaru"? I jak to zaksięgować? Jestem na KPiR. I co z VATem od tego towaru, który sobie wcześniej odliczyłem. Prodzę o info
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

2008-11-02 23:16:48
~Malutka
Wracam do tematu jak bumerang. Chodzi o spis z natury przy likwidacji Dg a dokladniej o starty w towarze. Przeczytałam że przy likidacji firmy w spisie z natury nalezy umieścić towary zniszczone i braki. Jak mam to rozumieć? Czy to oznacza że robienie protokołu likidacyjnego i wpisywanie na "marginesie" jest błędem? To jak to trzeba zrobić w tym przypadku?
2008-11-03 18:46:42
~Malutka
Bardzo prosze o Waszą pomoc.
2008-11-03 21:02:35
~Malutka
Jeszcze raz prosze o pomoc.
2008-11-03 21:07:02
Przeczytałam że przy likidacji firmy w spisie z natury nalezy umieścić towary zniszczone i braki.

Pozbądź się ich przed sporządzeniem spisu z natury (wyrzuć, taniej odsprzedaj)...
2008-11-03 21:07:59
~Malutka
Marek ale jak wyrzuce to będzie własnie brak. I co wtedy?
2008-11-03 21:17:13
~Malutka
I jeszcze jedno. czym sie rózni renament likwidacyjny od spisu z natury? I jak się to robie do dochodowego i do VAT-u i co się uwzglednia?
2008-11-03 21:18:23
Marek ale jak wyrzuce to będzie własnie brak.

Udało Ci się mnie nieźle rozbawić! :-))
Zapoznaj się z §3 pkt 3 lit.f,  §27 ust.1, §29 ust.1 rozporządzenia ws. pkpir... :-)
2008-11-03 21:36:29
~Malutka
jak już coś to chyba pkt 1 lit f No właśnie to są braki no i przecież jakos to muszę wpisać. mi chodzi o to czy prawidłowo będzie zrobić protokół strat i dać go w uwagi i tyle a spis z natury będzie wtedy zerowy ?
Jak widzisz tam pisze ze uwzglednia sie braki. No i wlasnie nei wiem jak.
Wyposazenia nie mam wszytsko sie sprzedalo lub bylo juz wczesniej zlikwidowane.
2008-11-03 21:43:50
Agnieszko, gdybyś doczytała pozostałe przepisy, które Ci podałem, wiedziałabyś, że braki należy wycenić. Jakie masz na stanie braki i towary uszkodzone? Podaj przykłady.
2008-11-03 21:54:58
~Malutka
np Plansze anatomiczne, minipostery (rodzaj planszy) , tygle ceramiczne
2008-11-04 11:31:13
np Plansze anatomiczne, minipostery (rodzaj planszy) , tygle ceramiczne

Jeśli są nieprzydatne (nie przedstawiają dla Ciebie żadnej wartości) sporządź protokół likwidacji, który zaksięgujesz w pkpir. Zapisz to zdarzenie gospodarcze nie wprowadzając żadnych kwot do kolumn 10-14 (niektórzy przeksięgowują kwoty z kolumny 10 do 13).
Likwidacji dokonaj przed sporządzeniem spisu z natury, aby nie stanąć przed dylematem wyceny braków i uszkodzonych towarów przy podliczaniu spisu z natury.

I jeszcze jedno. czym sie rózni renament likwidacyjny od spisu z natury? I jak się to robie do dochodowego i do VAT-u i co się uwzglednia?

Jeden i drugi jest spisem z natury. Różnice występują w zakresie towarów uwzględnianych w spisie. Istotne jest też, czy spis wykonywany jest dla potrzeb ustawy vat, czy updof:
1/ Spis z natury updof - towary handlowe, materiały (surowce) podstawowe i pomocnicze, półwyroby, wyroby gotowe, braki i odpady (§ 27 ust.1 rozporządzenia ws. pkpir)

2/ Remanent likwidacyjny updof - jak wyżej + rzeczowe składniki majątku bez środków trwałych (art.24 ust.3 updof),

3/ Remanent likwidacyjny vat - wszystkie towary (także składniki rzeczowe i środki trwałe), w stosunku do których przysługiwało odliczenie podatku vat, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy lub czynności zrównanej z dostawą (art.14 ustawy vat).

2008-11-04 11:38:57
~Meg
BTW -
ad 1/ czytałeś o niekonstytucyjności? (w pewnym zakresie) :-)
Życie zaskakuje ;-)
2008-11-04 12:25:31
czytałeś o niekonstytucyjności?

Czytałem. Właśnie dlatego pominąłem produkcję w toku... :-)

Podam namiary dla zainteresowanych: I SA/Ol 232/08

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/do/doc?d=C91F6EDDAB717A3FF3A4D8F3D66EFB003058659B&op=file

2008-11-04 20:20:36
~Malutka
1) Na towary handlowe zniszczone robię protokół po cenach nabycia i wpisuję go do KPiR w uwagi. Czy może być z data ostatniego dnia prowadzenia DG?

2) Wyposażenie zostało sprzedane lub polikwidowane. Produkcji w toku brak. Wynika z tego ż ezostanei nam tylko 1 ŚT -samochód o ktorym napisałam w innym poście.
3) Jak teraz sporządzić te renamenty? I ajkie druki poskładac do US-ów (mamy 2 różne do VAT i dochodowego).
Wiem że do dochodowego NIP3 i renament ale o dziwo widze na druku jaki ma naszego US (dochodowy) że widnieją tam też ŚT ????
Do VAT wiem że VAT-Z.
ALe na jakich drukach te renamenty ? Wystarczy tylk pismo że renament likwidacyjny wynosi zero??
4) Jakie jeszcze druki?
5) Jak to ując w KPiR a jak w ewidenjii VAT?
6)Jak rozliczyć dochodowy za okres od stycznia do końca likiwdacji ujmując renament?
7) Jak obliczyć VAT 7 za ostatni miesiac (dodam z enarazie mamy nadpłatę chyba 6 tys za ostatni okres.
2008-11-04 21:34:33
Malutka, nie zrozum mnie źle, ale:
Nie masz serca, smykałki i ochoty do prowadzenia księgowości. Nie widzę najmniejszych przejawów Twojej pracy własnej. Ilość pytań rośnie w postępie geometrycznym. Wszystko chcesz na tacy. Czy wpisałaś chociaż raz w google "likwidacja działalności gospodarczej" lub "zakończenie działalności gospodarczej"?!
Jak myślisz, ile razy w życiu likwidowałem działalność gospodarczą? Ile razy w życiu robili to inni forumowicze? Każdy, kto para się podatkami, poradzi sobie w takiej sytuacji, ale wymaga to zgłębienia tematu, wertowania przepisów, przyłożenia się.

Chętnie Ci natomiast pomogę w pojedynczych, problemowych sytuacjach...
2008-11-04 21:56:12
~Malutka
Ja chcę zię upewnić. Czytałam na temat likwidacji chyba z 30 artykułów ale to jest jeden misz-masz. Praktycznie żadnych konkretów.
Piszą tylko że ma być renament likidacyjny i do VAT i do dochodowego. Z tego co czytałam to wiem że w tym przyadku wyjdzie zerowy do dochodowego a do VAT będzie ten samochód. Ale co dalej?

A ten protokół strat? Może być datą ostatniego dnia czy lepiej z wcześniejszą? Napewno większośc faktur ze sprzedaży ŚT i towarów i wyposażenia będzie datą ostatniego dnia bo tak wyszło ale jak lepiej z protokołem strat?
A ilośc pytan rośnie bo ja Marku mam juz dosyć tej firmy i chcę zamknąć ten rozdział. Jakbym mial na głowie tylko ksiegowośc to inaczej to by wyglądało a teraz chcę to skończyć zeby zamknąć za sobą ten rozdział i uwolnić się od tego.
2008-11-04 22:18:26
A ten protokół strat? Może być datą ostatniego dnia czy lepiej z wcześniejszą?

Malutka, to jest akurat pytanie banalne. Z datą zdarzenia gospodarczego. Z datą, kiedy "posprzątasz"...

Zdaję sobie sprawę, że likwidacja dg jest zwykle doświadczeniem traumatycznym. Może w obecnym stanie psycho-fizycznym nie powinnaś tego robić? Może odżałować parę groszy i oddać to do jakiegoś biura?
Jeśli oczekujesz pomocy z forum, staraj się nie zadawać po 7 pytań w jednym poście, bo taka ilość pracy każdego zniechęci... :-)
2008-11-04 22:44:15
~Malutka
1) Ok Marku ale sprobuję Ci wytłumaczyć pewne sprawy. Jestem jej pelnomocnikiem. Przyjechała teraz (defacto po fakcie) i próbuję jej pomóc zeby to zamknąć. Ja nie mam na to sił ze względu na mój stan ale chcę to skończyć żeby mnie nie nękała.
2) I tak dziękuję Ci za dotychczasową pomoc. Zrobię ten świstek protokołu strat.
3) W PKPiR wpiszę na oddzielnej stronie że spis z naturu = 0 oraz że renament likidacyjny = 0 bo tak to rozumiem.
Nie wiem czy w takim razie podatku liczy sie tak samo jak normalnie po zakńczeniu roku i tylko spis z natury będzie nie jak jakiś tam zwykle tylko poprostu "0". Chyba tak bo nic mi innego nie przychodzi do głowy.
4) Wypełnię jej NIP 3 i napisze jej pismo do dochodowego ze renament likidacyjny wyniósł "0".
5) Do VAT to juz nie wiem ale wiem że w VAT 7 w rubryce chyba 38 wpisuje się renament więc tam niech ona sobie wpisze co chce. Resztę VAT 7 chyba wypelnia się normalnie.
Nie wiem tylko jak zgłasza się do VAT ten renament bo VAT 7 jest do 25-tego a renament do 14-tu dni ale w takim razie też epwnei jakieś pismo jak do dochodowego.

Mam nadzieję że dobre myślę. Tobie w każdym razie dziękuję za pomoc.
2008-11-05 01:20:26
3) W PKPiR wpiszę na oddzielnej stronie że spis z naturu = 0 oraz że renament likidacyjny = 0 bo tak to rozumiem.

Do celów updof robisz dwa spisy z natury:

1/ Pierwszy spis jest taki sam, jak te, które wykonywałaś do tej pory na koniec każdego roku. Tylko ten spis wpisujesz do pkpir. Dalej wszystko liczysz tak jak liczyłaś zawsze.

2/ Drugi spis jest rozszerzony o rzeczowe składniki majątku (ale bez środków trwałych) i służy do celów obliczenia zryczałtowanego podatku od remanentu likwidacyjnego (art.24 ust.3, art.44 ust.4 updof - przeczytaj koniecznie). Tego spisu nie wpisujesz do pkpir.

W obu wypadkach bierzesz kawałek papieru, piszesz: "Kraków, data....", odpowiednio tytułujesz: "spisu z natury" lub "remanent likwidacyjny", poniżej:

1/ "W dniu takim i takim przeprowadzono spis z natury, o którym mowa w §27 ust.1 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Pomimo usilnych poszukiwań nie znaleziono towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków podlegających spisowi."

2/ "W dniu takim i takim przeprowadzono spis z natury, o którym mowa w art.24 ust.3 updof. Pomimo usilnych poszukiwań nie znaleziono towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku podlegających spisowi."

Na dole - podpisy członków Komisji.

(oczywiście nie musisz dosłownie...;-))

2008-11-05 13:10:04
~Malutka
Udało nam się wszystko sprzedać lub polokwidować. Nawet samochód.
A co robię z tymi spisami? Wpinam je gdzieś? Czy te pisma wysyłam do US-u. A do VAT?
2008-11-13 09:37:50
~Meg
"Czytałem. Właśnie dlatego pominąłem produkcję w toku... :-)"
Widzę. Właśnie dlatego zadałam pytanie :-)
Pierwsza - Poprzednia - 1 2 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:

Warning: filemtime() [function.filemtime]: stat failed for /home/virtual/olenk/www/taxall/img/botcheck/9ab607424e3095f1aef3403ad37b8450.png in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 604

Warning: unlink(img/botcheck/9ab607424e3095f1aef3403ad37b8450.png) [function.unlink]: Nie ma takiego pliku ani katalogu in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 607

Warning: filemtime() [function.filemtime]: stat failed for /home/virtual/olenk/www/taxall/img/botcheck/f9cd2d3a6371507d224e70356e4ee9a3.png in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 604

Warning: unlink(img/botcheck/f9cd2d3a6371507d224e70356e4ee9a3.png) [function.unlink]: Nie ma takiego pliku ani katalogu in /home/virtual/olenk/www/engine/modules/forum.class.php on line 607
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl