UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
nieobecność usprawiedliwiona
(Kategoria: Brak)
2007-07-30 13:19:16
~crissy
Witam!
Pracownik miał wypadek przy pracy w połowie lipca, do tej pory przebywa w szpitalu, nie otrzymał jeszcze L-4. Robię listę płac za lipiec i mam parę wątpliwości. W Zusie dowiedziałam się że dopóki nie otrzymam L-4 mam to traktować jako nieobecność usprawiedliwioną, kod 151, a ewentualnie potem zrobić korektę na kod 314.
Nie wiem czy za ten czas pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie? Tzn. za tą nieobecność usprawiedliwioną? I potem jak już otrzyma L-4 to jak zrobić korektę RSA? Po prostu usunąć pozycję z kodem 151 i dodać z 314?
Dziękuję za wszelką pomoc.
Aha, w firmie jest kontrola z PIP i chciałabym żeby lista płac była ok.
Pozdrawiam!
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2007-07-30 13:53:57
(Administrator)

Dokładnie tak jak piszesz. Za czas tej nieobecności nie otrzyma ani wynagrodzenia ani zasiłku. Na RSA wykazujesz go z kodem 151. Na RCA wykazujesz wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca.
Jak pracownik już otrzyma zwolnienie i dostarczysz je do ZUS, to wyślesz RSA z kodem 314, czyli po prostu usunąć pozycję z kodem 151 i dodać z 314 ;-)))

Póki dążysz do celu, póty osiągasz sukcesy.
2007-07-30 13:45:32
~crissy
Tak, to wiem. z tym że ZUS wypłaci dopiero, jak dostanie L-4. Do tego czasu mam go dawać na RSA z kodem 151 tylko nie wiem czy za te dni mam mu płacić czy na RCA z kwotą 0 zł.
Pozdrawiam!
2007-07-30 13:40:42
~Go
Jeśli to był wypadek w pracy to od pierwszego dnia płatne z ZUS - zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego.
2007-07-30 14:03:48
~crissy
Dziękuję bardzo za pomoc:)
2007-10-02 11:21:34
~porusia
Jak naliczyć potrącene za czas nieobecności usprawiedliwionej niepłatnej? Pracownik zarabia na 1/2 etatu 800 zł. nie był obecny w pracy we wrześniu 5 dni
800 dziele na dwadzieścia czy na 30 dni? i na tą kwotę robię potrącenie?
2007-10-02 12:46:59
Dzielisz na 20 dni i mnożysz przez 15 bo tyle przepracował i za tyle mu się należy. Wynagrodzenie przysługuje za dni robocze, dlatego przez 20. Przez 30 dzieli się do wyliczenia wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku.
2007-10-02 12:48:35
(Administrator)

porusia, a ileż to już razy gadane było, to co wyraźnie stoi w rozporządzeniu (§ 12.)
1. W celu obliczenia wynagrodzenia, ustalonego w stawce miesięcznej w stałej wysokości, za przepracowaną część miesiąca, jeżeli pracownik w tym miesiącu był nieobecny w pracy z innych przyczyn niż niezdolność do pracy spowodowana chorobą, i za czas tej nieobecności nie zachowuje prawa do wynagrodzenia - miesięczną stawkę wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu i otrzymaną kwotę mnoży się przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn. Tak obliczoną kwotę wynagrodzenia odejmuje się od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.

Dzielisz na godziny robocze, nie na 30.

Póki dążysz do celu, póty osiągasz sukcesy.
2007-10-02 13:05:16
~porusia
Uwielbiam Was :-) Dziękuję
2007-10-02 12:37:35
~porusia
? nikt mi nie pomoże? :-(((((((((((((((((
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia


Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:



Forum podatkowe "Oleńka"


taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl