UWAGA: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies.
Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności
[ Zamknij ]
Forum podatkowe "Oleńka"
Strona 1 z 1
opakowania zwrotne w ewidencjonowane kasie fiskalnej
(Kategoria: Brak)
2006-10-13 13:14:37
~wiola
bardzo proszę o podpowiedź w jaki sposób należy ewidencjonować pobierana i wypłacaną kaucję za butelki w kasie fiskalnej przy sprzedaży detalicznej, jak należy prowidłowo rozliczać Vat
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

2006-10-13 13:55:57
~cezlas
Nie znam dokładnie tematu ale zdaje sie są dwa wyjacia.
Pierwsze to ewidencja poza kasa fiskalna, a drugie to osobny kod w kasie. Przykro mi ale na teraz nie moge powiedzieć nic wiecej
2006-10-18 15:03:41
~cezlas
Dzisiaj znalazłem jeszcze to:
IS II/2-4430/68/05 z Rzeszowa z dnia 6 lipca 2006

Streszczając - opakowania kaucjonowane nie podlegają ewidencji w kasie fiskalnej, gdyż wydanie opoakowania za kaucję nie jest sprzedażą.

Szczerze mówiąc nie do końca się z tym zgadzam.
2006-10-18 15:06:23
~meg42
"Szczerze mówiąc nie do końca się z tym zgadzam."

jest nas zatem dwoje :-)
Może miałbyś chęć rozwinąć swoją wypowiedź?
2006-10-18 15:25:22
~finka
opakowania w detalu? piękny temat - kiedyś wybuchnie bombą.
mój olsztyński urząd każe ewidencjonować w module pozafiskalnym
2006-10-18 15:30:08
~meg42
Kiedyś wybuchnie :-)
Moja olsztyńska IS też :-)
2006-10-18 15:31:39
~meg42
:-D
.. to znaczy wybuchnie temat naturalnie, a nie moja olsztyńska IS, której życzę... jak na podatnika przystało ;-)
2006-10-18 19:17:34
(Moderator)
Kiedyś wybuchnie :-)
Moja olsztyńska IS też :-)

Niezła myśl Małgoś:)))
To tak jak spodobała mi się koncepcja OOOlenka 

to znaczy wybuchnie temat naturalnie, a nie moja olsztyńska IS

No, naturalnie.. (powolne kiwanie głową z błyskiem w oku)
2006-10-19 08:49:11
~meg42
Ale Ty wiesz Marzenko, że po Wielkim Końcu wszystko ponoć zaczyna się od początku?...
2007-01-11 10:51:48

Poszukuję analogicznych merytorycznie rozstrzygnięć innych US (opakowania zwrotne w detalu opodatkowane).
Jeśli ktoś z Was dysponuje informacją, bardzo proszę (wiem, że na razie dominuje pogląd.. hm... bazujący na ominięciu problemu szerokim łukiem i nie o takie interpretacje mi chodzi).   

PI/005 - 880/04/CIP/01
O ile zasady rozliczania obrotu opakowaniami zwrotnymi miedzy firmami sa
wzglednie jasne, o tyle pojawia sie problem w handlu detalicznym. Kwestia
opakowan zwrotnych w obrocie "pozafakturowym" nie zostala uregulowana w
obowiazujacym stanie prawnym. (...)
Wobec powyzszego organ podatkowy sugeruje, aby Podatnik w tym celu
wykorzystal aktualne mozliwosci kas rejestrujacych i pobrana kaucje wykazal
jako zwolniona lub opodatkowana stawka 0 %.
Ponadto proponuje prowadzenie ewidencji dotyczacej przyjmowania opakowan
zwrotnych w sposób, z którego wynikaloby ile opakowan w danym miesiacu
/okresie rozliczeniowym/ zostalo zwróconych.
Dane z ewidencji w powiazaniu z raportem fiskalnym zawierajacym dane
sumaryczne o obrocie z tytulu pobranej kaucji umozliwia Podatnikowi
prawidlowe rozliczenie podatku od towarów i uslug, bowiem zarówno w ustawie
o podatku od towarów i uslug jak i w rozporzadzeniach wykonawczych nie
przewidziano zwolnienia z VAT dla sprzedazy opakowan, które moga byc uzyte
jako zwrotne. Ich dostawa podlega wiec, co do zasady, opodatkowaniu wedlug
stawki 22%.

1419/UPO-443-77/05/IR
Kwestia opakowan zwrotnych w obrocie "pozafakturowym" nie zostala uregulowana w obowiazujacym stanie prawnym. W przypadku gdy mamy do czynienia z transakcjami zawieranymi pomiedzy podatnikiem (placówka handlu detalicznego) a konsumentem, podatnik nie zawiera wówczas z klientem umowy o której mowa w § 22 przywolanego rozporzadzenia (klient zakupujac towar w opakowaniu zwrotnym nie zobowiazuje sie do zwrotu opakowania), zas fakture zgodnie z przepisami art. 106 ust. 4 ustawy, wystawia sie, gdy klient jej zazada. Nie mozna stwierdzic, iz w tego typu transakcjach wystapi sprzedaz towaru w opakowaniu kaucjonowanym w takim ksztalcie, jak pomiedzy producentem a jednostka handlu detalicznego.(...)

Z raportu opakowan zwrotnych (niefiskalnego) mozna odczytac laczne wydanie i laczne przyjecie opakowan zwrotnych. Dodatkowo mozna prowadzic ewidencje dotyczaca przyjmowania opakowan zwrotnych w sposób, z którego wynikaloby, ile opakowan w danym miesiacu (okresie rozliczeniowym) zostalo zwróconych. Dane z ewidencji w powiazaniu z raportem opakowan zwrotnych zawierajacym dane sumaryczne o obrocie z tytulu pobranej kaucji umozliwia Podatnikowi prawidlowe rozliczenie podatku od towarów i uslug (skorygowanie podstawy opodatkowania w sytuacji, gdy opakowania nie zostana zwrócone), bowiem zarówno w ustawie o podatku od towarów i uslug, jak i w rozporzadzeniach wykonawczych nie przewidziano zwolnienia z VAT dla sprzedazy opakowan, które nie zostana zwrócone. Ich dostawa podlega wiec, co do zasady, opodatkowaniu wedlug stawki 22%.

2007-01-16 08:51:07

:-)
Istnieja tylko te dwa, czy problem opodatkowania opakowań zwrotnych w detalu jest nudny/nieistotny? :-)

2007-08-27 12:44:35
~Meg
Podobnie:

I USB III/436/53/2006/BR
2006.11.10
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty

Pozdrawiam
2007-08-29 16:37:23
~Marek
"czy problem opodatkowania opakowań zwrotnych w detalu jest nudny/nieistotny? :-)"

Jak możesz Gosiu tak przypuszczać?! :-)

Spójrz na to moimi oczami:

1) W rozporządzeniu z dnia 27 kwietnia 2004 w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług mamy dedykację w §1 pkt 1, a dalej... ciszę w interesującym nas temacie. Nie określono szczególnego terminu powstania obowiązku podatkowego (nie określono momentu w którym kaucja przestaje być kaucją, a staje się należnością za dostawę).

2) §19 rozporządzenia fakturowego nie określa bezpośrednio momentu powstania obowiązku podatkowego! Określa moment wystawienia faktury. Dopiero wystawienie faktury, zgodnie z art.19 ust.4 ustawy vat ("obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury"), determinuje powstanie obowiązku podatkowego.

W ustawie vat i rozporządzeniach okołoustawowych brakuje ogólnego, dotyczącego wszystkich podatników, przepisu, określającego kiedy kaucja (w szczególności - bez umowy zwrotu) przestaje być kaucją, a staje się należnością za dostawę (momentu powstania obowiązku podatkowego).
W niektórych tylko przypadkach (fakturowanych dostaw wraz z opakowaniami kaucjonowanymi) minister wymusza powstanie obowiązku podatkowego nakazując fakturowanie niezwróconych opakowań.

Tak więc, póki co, o skup opakowań zwrotnych nie bedę rozszerzał działalności. Mój klient, nawet po dziesięciu latach może odzyskać swoja kaucję... ;-)

2007-09-03 14:01:05
~Meg
Spoglądam na ten temat różnymi oczami ;-) i jestem jak najdalsza od poprzestania na tym, jednak tak się składa, że akurat w tym miejscu usiłowałam jedynie zgromadzić pewnego rodzaju spojrzenia US...
Dziękuję za Twój czas i uwagę :-)
2007-10-19 12:20:01
~gram
kochani to wszystko jest prawda co napisaliście a ja wam opowiem najnowszą historię o plastikowej beczce.czyli z życia wzięte
na fakturze dostawcy :
płyn jakiśtam luzem -cena netto vat brutto
beczka 50litr cena netto vat brutto
jak będziecie zwracać beczkę wystawimy fakturę korygującą
i teraz dalej sprzedaję ten płyn na fakturę cena n vat brt
beczka 50liyt cena n vat brt
i dalej
klient nie chce faktury chce paragon
na paragonie płyn c net, vat c brutto
beczka 5ol c net ,vat c brutto
chce zwrócic beczkę
przynosi paragon,protokół anulowania sprzedaży fiskalnej.
Jak wam się to podoba?
2007-10-19 12:29:27
~gram
jeszcze zapomniałam dodać ,ze nie mam kasy tylko drukarkę fiskalną ,więc co w magazynie to jest jakby na kasie fiskalnej .
2007-10-19 12:37:05
~UlaK
Wg mnie, w takim przypadku robisz tak samo, jak przy kazdym innym zwracanym towarze przez klienta.
Nie anulowanie paragonu, tylko jego zwrot + opis przyczyny zwrotu.
2007-10-19 12:42:41
~gram
To własnie miałam na myśli, ale nurtuje mnie inny problem.
Gdyby było pytanie testowe to którą odpowiedż wybierzesz
a. wydanie opakowania zwrotnego podlega vat
b. wydanie opakowania zwrotnego nie podlega vat
c. żadna odpowiedz nie jest prawidłowa
2007-10-19 13:03:36
~Meg
Wybiorę c z zastrzeżeniem, że również c nie jest prawidłowe ;-)
Ufam, Gram, że autorzy testów nie są sadystami ;-)
2007-10-19 13:05:16
~Marek
"przynosi paragon,protokół anulowania sprzedaży fiskalnej.
Jak wam się to podoba?"

Przy małej skali obrotu opakowaniami zwrotnymi - godne rozważenia.

"Gdyby było pytanie testowe to którą odpowiedż wybierzesz"

Jeśli przez "wydanie" rozumiesz odpłatną dostawę, to dostawa taka jest oczywiście opodatkowana vat. Natomiast pobranie kaucji nie podlega ustawie vat.
Pierwsza - Poprzednia - 1 - Następna - Ostatnia

Autor:
Odpowiedź:
Potwierdź kod z obrazka:

Forum podatkowe "Oleńka"

taxall.pl
www.taxall.pl
Copyright © TaxAll Sp. z o.o., wszelkie prawa zastrzeżone.
ul. Wilczyńskiego 27, 21-400 Łuków, NIP: 7010027412, REGON: 140591171,
KRS: 0000266969 prowadzony przez XI Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Lublinie, kapitał zakładowy: 85.000 zł
Webmaster: yayuuu, webmaster@taxall.pl